procesor Qualcomm Snapdragon
źródło: Lenovo

Qualcomm rusza na podbój rynku komputerów. Powstaje 12-rdzeniowy procesor ARM dla pecetów

Qualcomm to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych producentów procesorów dla smartfonów. Dawno temu firma rozpoczęła swoją działalność na kolejnym znaczącym rynku – układów ARM dla komputerów osobistych. Może wprowadzić kolejny, potężny chip dedykowany desktopom już w 2024 roku.

Qualcomm spróbuje podbić świat pecetów

W komputerach osobistych od lat królują procesory Intela i AMD. Wybierając laptop z systemem Windows, w 99% przypadków trafimy na urządzenie opierające się na układach centralnych Niebieskich lub Czerwonych, chociaż zdarzają się propozycje z sercami opartymi na architekturze ARM – m.in. Lenovo X13s.

Kolejne generacje procesorów Qualcomm ARM – Snapdragon 8cx Gen 2, 8cx Gen 3 okazują się próbą podbicia kolejnego rynku – komputerów typu desktop. Świat Apple jest trochę inny, ponieważ laptopy i komputery oparte na chipach ARM są wspierane już od kilku lat, a ich wydajność i energooszczędność są na topowym poziomie.

Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3
Źródło: Qualcomm

Aby stworzyć coraz to potężniejsze układy, Qualcomm w ubiegłym roku przejął startup Nuvia, w którego szeregach jest wielu byłych inżynierów Apple. Amerykański gigant co prawda tworzy świetne procesory, jednak specjalizuje się w propozycjach dla smartfonów.

Qualcomm ma w planach potężny procesor dla komputerów

Pierwszym układem Qualcomma wykonanym w projekcie Nuvia Phoenix będzie procesor pod kryptonimem „Hamoa”. Ten ma różnić się od swoich poprzedników – m.in. specyfikacją. Bazując na informacjach Kuby Wojciechowskiego, jednostka będzie wyposażona w 12 rdzeni w konfiguracji 8+4. Większy klaster obejmie 8 wydajnościowych rdzeni, natomiast mniejszy, 4 energooszczędne rdzenie.

Co więcej, informator sugeruje, że układ będzie miał podobną konfigurację pamięci Cache, jak procesor Apple M1, który ma do dyspozycji 192+128 KB dla rdzeni wydajnościowych, 128 + 64 KB pamięci L1 na rdzeń energooszczędny oraz 12 MB + 4 MB pamięci cache L2.

To tak naprawdę wszystkie informacje, jakimi dysponujemy na czas obecny. Pozostaje zatem wiele niewiadomych – na przykład jaki proces technologiczny zastosuje Qualcomm. Model 8cx Gen 3 bazuje na 5-nm procesie litograficznym, a więc spodziewamy się, że jego następca będzie bardziej złożony. Najważniejszy jest jednak aspekt wydajności – jak poradzi sobie w porównaniu do obecnego 8cx Gen 3, a także Apple M2.

Na więcej informacji przyjdzie nam poczekać bliżej 2024 roku.