To się stanie na naszych oczach: dzięki Qualcommowi smartfony z 5G będą dostępne dla każdego!

Rok temu Qualcomm poinformował, że zamierza wprowadzić na rynek nowe procesory z serii Snapdragon 7 i Snapdragon 6 ze zintegrowanymi modemami 5G. Dziś producent zapowiedział, że obsługę sieci 5G zaoferuje wkrótce także nowy układ z linii Snapdragon 4.

Smartfony z modemami 5G stają się coraz tańsze

Pierwsze smartfony z modemami 5G pojawiły się na rynku już na początku 2019 roku, ale wówczas obsługa sieci piątej generacji była zarezerwowana wyłącznie dla high-endów (najtańszym był Xiaomi Mi MIX 3 5G za 599 euro).

Przy okazji targów IFA 2019 Qualcomm zapowiedział jednak, że wprowadzi na rynek procesory z serii Snapdragon 7 i Snapdragon 6 ze zintegrowanymi modemami 5G, dzięki czemu obsługę sieci piątej generacji będą mogły zaoferować tańsze smartfony.

Dzięki Qualcommowi smartfony z modemami 5G będą dostępne dla każdego

Dziś, również podczas targów IFA, amerykański producent poinformował, że obsługę sieci piątej generacji zaoferuje także nowy procesor z serii Snapdragon 4. Jego dostępność planowana jest na początek 2021 roku, dlatego premiery pierwszych smartfonów z nim na pokładzie mamy spodziewać się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dobrą okazją do ich zaprezentowania będą targi MWC 2021.

Nowym procesorem z serii Snapdragon 4 z modemem 5G zainteresowanych jest wielu producentów. Qualcomm poinformował, że chęć ich zastosowania wyrazili Motorola, Oppo i Xiaomi. Wkrótce zapewne dołączą do nich kolejne firmy, o ile bardziej nie skusi ich MediaTek, bowiem mówi się, że i Tajwańczycy planują wprowadzić na rynek ultratanie procesory obsługujące sieć piątej generacji, przeznaczone do niedrogich smartfonów.

procesor Qualcomm Snapdragon 5G processor
źródło: Qualcomm

Jak podkreśla Qualcomm, celem zapowiadanego procesora jest umożliwić dostęp do sieci 5G wszystkim użytkownikom smartfonów na całym świecie. Nowy Snapdragon z serii 4 został stworzony z myślą o regionach, na których aktualnie jest około 3,5 mld (!) użytkowników smart-telefonów. To ogromna baza klientów i producenci z pewnością będą walczyć o nich.

Qualcomm nie ujawnił jednak żadnych informacji na temat parametrów technicznych nowego procesora z serii Snapdragon 4 z modemem 5G – więcej szczegółów ma zostać podanych „później”.

Dla przypomnienia, aktualnie obsługę sieci 5G oferują układy Snapdragon 865+, Snapdragon 865, Snapdragon 855+, Snapdragon 855, Snapdragon 768G, Snapdragon 765G, Snapdragon 765 i Snapdragon 690.