sieć 5G logo
(fot. mohamed_hassan / Pixabay)

Qualcomm i MediaTek chcą jeszcze bardziej rozpowszechnić technologię 5G w smartfonach

Sieć 5G wywołuje wiele kontrowersji na całym świecie. Znajdziemy zarówno jej zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Producenci układów, jak Qualcomm i MediaTek, coraz częściej montują moduł obsługujący tę technologię w swoich procesorach. Teraz chcą upowszechnić ją w tańszych urządzeniach.

Dzięki Qualcommowi i MediaTekowi modem 5G niedługo znajdzie się nawet w budżetowych smartfonach

Jak donosi popularny leakster, Mobile Chip Master, Qualcomm oraz MediaTek wprowadzą do swojej oferty niskobudżetowe czipy z 5G, które będą mogły znaleźć zastosowanie w tańszych urządzeniach.

Na potwierdzenie swoich informacji podaje on przykład procesora oznaczonego nazwą kodową sm4350, który ma być kolejnym procesorem Qualcomma wyposażonym w moduł 5G. Według leakstera, cena za jeden taki układ ma wynieść nie więcej niż 20 dolarów, co w porównianiu do obecnej ceny w okolicach 100 dolarów jest ogromnym spadkiem.

Qualcomm i MediaTek planują tańsze procesory z 5G
fot. Mobile Chip Master (Gizchina via Weibo)

Takie podejście miałoby spowodować, że smartfony w cenie poniżej 1000 juanów (równowartość ~560 złotych) również mogłyby oferować moduł 5G. Dodaje on, że MediaTek już otrzymał mnóstwo zamówień na czipy z tą technologią, które mają mieć swoją premierę w ostatnim kwartale 2020 roku, czyli już niedługo. Tajwańska firma ma zaprezentować dwa lub trzy takie układy.

Obniżenie ceny układów z 5G spowoduje wysyp urządzeń obsługujących tę technologię

Według raportów, producenci smartfonów już złożyli zamówienia na konkretne czipy z 5G, co pozwala sądzić, że niedługo doczekamy się premier ogromnej ilości urządzeń z taką technologią.

Obecnie na rynku znajdziemy trzy średniopółkowe procesory Qualcomma obsługujące 5G: Snapdragony 690G, 768G oraz najczęściej stosowany Snapdragon 765(G). Teraz, wprowadzając do oferty niskobudżetowy układ, Qualcomm spowoduje, że szukając smartfona z 5G nie będziemy musieli wydawać przynajmniej ~2000 złotych, a wystarczy już nawet ~1000 złotych.

Xiaomi Mi 10 Lite 5G smartphone
Xiaomi Mi 10 Lite 5G jest obecnie jednym z najtańszych modeli z 5G (źródło: Xiaomi)

Jeśli natomiast chodzi o MediaTeka, to w średniej półce cenowej znajdziemy wciąż pachnące świeżością układy Dimensity 820, Dimensity 800, Dimensity 800U oraz Dimensity 720.

Sieć komórkowa piątej generacji stopniowo zdobywa popularność także w Polsce. Rozwój tej technologii co prawda na razie nie idzie do przodu w zawrotnie dynamicznym tempie, jednak możemy się spodziewać, że niedługo 5G stanie się dla nas codziennością. Działania Qualcomma oraz MediaTeka na pewno w tym pomogą.

Polecamy również: