procesor Qualcomm Snapdragon 865 Plus
Qualcomm Snapdragon 865+ (źródło: Qualcomm)

Qualcomm Snapdragon 865+ oficjalnie. „Pękła” magiczna bariera

Wiedzieliśmy, że Qualcomm pracuje nad ulepszoną wersją Snadpragona 865 i nawet nieoficjalnie dowiedzieliśmy się co nieco o jego specyfikacji. Jednocześnie dochodziły do nas głosy, że Qualcomm Snapdragon 865+ nie zadebiutuje w tym roku. Okazały się one jednak nieprawdziwe, bowiem dziś producent oficjalnie zaprezentował swój najnowszy układ z najwyższej możliwej półki.

Qualcomm poinformował, że dotychczas flagowy procesor Snapdragon 865 napędza 140 różnych urządzeń (zaprezentowanych i wciąż znajdujących się w fazie rozwojowej). Teraz musi jednak podzielić się miejscem na rynku z nowym Snapdragonem 865+, który „został zaprojektowany, aby zapewnić zwiększoną wydajność dla doskonałej rozgrywki i niesamowicie szybkie doświadczenia Qualcomm Snapdragon Elite Gaming oraz prawdziwie globalną technologię 5G i ultra-intuicyjną sztuczną inteligencję”.

Specyfikacja procesora Qualcomm Snapdragon 865+

Należy zacząć od tego, że jest to pierwszy procesor Qualcomma z serii 8, w którym główny rdzeń Kryo 585 pracuje z częstotliwością przekraczającą próg 3 GHz – w jego przypadku jest to dokładniej 3,1 GHz, co oznacza 10% wzrost względem analogicznego rdzenia w Snapdragonie 865 (2,84 GHz).

Jednocześnie Qualcomm „podkręcił” (również o 10%) taktowanie układu graficznego Adreno 650. Ponadto, dzięki kompatybilności z Qualcomm FastConnect 6900, użytkownicy będą mogli pobierać dane przez WiFi z oszałamiającą i topową w branży mobilnej prędkością do 3,6 Gbit/s.

procesor Qualcomm Snapdragon 865+
Qualcomm Snapdragon 865+ (źródło: Qualcomm)

Podobnie jak Snapdragon 865, nowa platforma mobilna Qualcomm Snapdragon 865 Plus oferuje modem 5G Snapdragon X55, który – według deklaracji producenta – umożliwi płynną rozgrywkę z wykorzystaniem technologii 5G nawet w 144 klatkach na sekundę.

Premiera pierwszego smartfona z procesorem Qualcomm Snapdragon 865+ już 22 lipca

W opublikowanej informacji dla mediów Qualcomm przytacza również wypowiedzi przedstawicieli Asusa i Lenovo, którzy jako pierwsi wprowadzą na rynek smartfony z procesorem Snapdragon 865+.

Wiemy, że w przypadku pierwszego będzie to Asus ROG Phone 3, którego premierę zaplanowano na 22 lipca 2020 roku. Jeśli natomiast chodzi o tego drugiego producenta, to on nadal nie ujawnił daty debiutu swojego smartfona dla graczy z linii Legion – wiemy już jednak, jak urządzenie ma wyglądać (mały spoiler: czegoś takiego jeszcze nie ma na rynku).

Nieoficjalnie mówi się też, że w procesor Qualcomm Snapdragon 865 Plus mogą zostać wyposażone także nowe flagowce Samsunga, które producent zaprezentuje 5 sierpnia br.