fot. @Qualcomm

Dzięki nowym procesorom Qualcomma nawet nieflagowe smartfony obsłużą sieć 5G

Możliwość korzystania z sieci 5G obecnie zarezerwowana jest wyłącznie dla osób skorych wydać sporą sumkę na smartfon z modemem 5G. Dzięki nowym procesorom Qualcomm Snapdragon z serii 700 i 600 wkrótce również tańsze urządzenia zaoferują obsługę sieci nowej generacji.

Sieć 5G to jeden z największych przełomów technologicznych, z jakimi aktualnie mamy do czynienia. I chociaż jej upowszechnienie zajmie kilka dobrych lat, to na rynku dostępne są już smartfony z modemami 5G. Niestety, w zdecydowanej większości kosztują one krocie, przez co pozwolić sobie na nie mogą wyłącznie klienci z grubszymi portfelami.

Reklama

Na szczęście producenci nie stoją z założonymi rękami i przygotowują rozwiązania, dzięki którym z dobrodziejstw sieci 5G skorzystają również mniej zamożni klienci. Przy okazji targów IFA 2019 Samsung zaprezentował procesor Exynos 980 ze zintegrowanym modemem 5G do smartfonów ze średniej półki. Z kolei dziś Qualcomm zapowiedział, że jego nowe układy z serii Snapdragon 700 i Snapdragon 600 także będą obsługiwać sieć nowej generacji.

Co istotne, procesory z serii Snapdragon 700 ze zintegrowanymi modemami 5G (do ich produkcji Qualcomm wykorzysta 7-nm proces technologiczny) będą dostępne dla klientów już od czwartego kwartału 2019 roku, a pierwsze smartfony z nimi na pokładzie trafią na rynek wkrótce potem. Wśród producentów, którzy wrazili zainteresowanie zastosowaniem ich w swoich kolejnych urządzeniach, znajdują się Oppo, realme, Redmi, Vivo, Motorola, HMD Global (odpowiedzialne za nowości marki Nokia) i LG.

Qualcomm jednocześnie zapowiedział, że nowe procesory z serii Snapdragon 600 również zaoferują zintegrowany z SoC modem 5G, jednak urządzenia z nimi na pokładzie trafią na rynek najwcześniej dopiero w drugiej połowie 2020 roku, więc trochę sobie na nie poczekamy. Mimo wszystko warto, bowiem to właśnie one mogą w dużym stopniu wpłynąć na popularyzację sieci 5G na całym świecie. W Polsce również, ponieważ spodziewamy się komercyjnego udostępnienia 5G w podobnym czasie. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w podlinkowanym poniżej artykule.

Kiedy sieć 5G w Polsce? Czasu jest coraz mniej

Źródło: @Qualcomm, Qualcomm