wpadka ups oops fail smutek sadness man men mężczyzna kłopot trouble
fot. Nathan Cowley / Pexels

Desktopowe procesory AMD Ryzen 7000 potwierdzone przez… samo AMD

AMD musi mieć się na baczności, jeżeli chce zachować maksimum zaskoczenia nowymi procesorami do jesieni. Dowiedzieliśmy się bowiem co nieco o nowej generacji procesorów z serii Ryzen 7000… prosto od samych Amerykanów.

Co tam w obozie AMD?

Jak zdążyły zauważyć serwisy Videocardz oraz Gizmodo, AMD na swojej oficjalnej stronie podzieliło się ze światem listą zawierającą także procesory, które pojawią się na rynku jeszcze w tym roku. Co prawda została ona w miarę szybko zrewidowana, ale szybcy i spostrzegawczy zdążyli wykonać kilka zrzutów ekranów. O czym zatem (nie-przypadkowo?) dowiedzieliśmy się o nowych CPU z serii Ryzen 7000?

AMD Ryzen 7000
źródło: AMD

Lista, która pojawiła się na stronie AMD, zawierała dwa CPU z serii Ryzen 9 (modele 7950X oraz 7900X), jednego Ryzena 7 (7700X) i jeden procesor ze średniej półki, czyli Ryzen 5 7600X. Co z budżetowymi CPU z serii Ryzen 3? Te od wielu lat pojawiają się parę miesięcy po premierze układów z wyższej półki, więc ich brak na liście nie powinien nikogo dziwić.

Niestety nie dowiedzieliśmy się niczego więcej na temat specyfikacji technicznej układów, jednak podczas demonstracji na targach Computex 2022 AMD pokazało procesor z 16 rdzeniami taktowanymi do 5,5 GHz. Niewykluczone, że chodziło wtedy o model Ryzen 9 7950X. Wiemy również od tego czasu, że każdy Ryzen 7000 będzie oparty o nową architekturę Zen 4 o dwukrotnie większej ilości pamięci cache poziomu 2. na rdzeniu i maksymalnym taktowaniu przekraczającym 5 GHz, akceleracją AI oraz wsparciem dla technologii DDR5 i PCIe 5.0. Powinniśmy zatem spodziewać się przynajmniej o 15% lepszych osiągów w działaniach jednordzeniowych.

AMD Ryzen 7000 wciąż bez daty premiery

Niestety, cztery nazwy nowych modeli procesorów z rodziny AMD Ryzen 7000 to jedyne informacje, jakie otrzymaliśmy od producenta. Ceny CPU oraz ich oficjalna prezentacja wciąż pozostają owiane tajemnicą. Osoby czekające na laptopy oparte na serii Ryzen 7000 z pewnością będą musiały poczekać aż do 2023 roku. Nie wątpię jednak, że oczekiwanie zostanie odpowiednio wynagrodzone.