smartfon Xiaomi POCO C50 smartphone
POCO C50 (źródło: Flipkart)

Nowy POCO C50 to budżetowy smartfon z rodowodem „z przeszłości”

Wydawać by się mogło, że smartfon jest synonimem nowoczesności, ale w rzeczywistości tak nie jest, czego dowodem jest nowy POCO C50. Mimo że zadebiutował w najnowszym, 2023 roku, na jego pokładzie można znaleźć „relikty przeszłości”.

Nowy POCO C50 to nie nowoczesny smartfon

Dla osób, które obserwują rynek urządzeń mobilnych, nowy POCO C50 może wyglądać znajomo. I wcale nie jest to mylne wrażenie, ponieważ model ten jest bratem bliźniakiem Redmi A1+, tylko pod inną nazwą, co jest często spotykane w przypadku urządzeń marek-córek Xiaomi.

Na pokładzie POCO C50 znajduje się wyświetlacz o przekątnej 6,52 cala i rozdzielczości HD+ 1600×720 pikseli z funkcją próbkowania dotyku z częstotliwością 120 Hz (sam obraz jest odświeżany w standardowych 60 Hz) i wycięciem w górnej części, w którym umieszczono 5 Mpix aparat. Na tyle urządzenia są zaś dwa aparaty, w tym główny z matrycą 8 Mpix i przysłoną f/2.0 (producent nie podaje parametrów drugiego sensora), a także czytnik linii papilarnych.

We wnętrzu smartfona ulokowano zaś procesor MediaTek Helio A22 2,0 GHz, który ma cztery rdzenie (i cztery lata i pół roku na karku), a dziś dość rzadko spotyka się nowe smartfony z czterordzeniowymi układami. Urządzenie w standardzie oferuje 32 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej z możliwością dołożenia karty microSD o pojemności do 512 GB (jest na nią dedykowany slot), natomiast klienci mogą wybrać, czy chcą konfigurację z 2 GB, czy 3 GB RAM.

POCO C50 fabrycznie pracuje na systemie Android 12 Go Edtion, a jego zasilaniem zajmie się akumulator o pojemności 5000 mAh, który można ładować maksymalnie z mocą jedynie 10 W (zasilacz 10 W w zestawie). Co więcej, z wykorzystaniem przestarzałego złącza micro USB! Podobnie „reliktem przeszłości” jest 3,5 mm złącze słuchawkowe na pokładzie, aczkolwiek je już trudno uznać za słabą stronę tego modelu.

smartfon Xiaomi POCO C50 smartphone
źródło: Flipkart

W przeciwieństwie do braku modułu NFC, który dziś jest już właściwie standardem, a w przeszłości był nim właśnie brak NFC. Ponadto POCO C50 nie obsługuje sieci 5G.

Ile kosztuje nowy, nienowoczesny smartfon marki-córki Xiaomi?

POCO C50 trafi wkrótce do sprzedaży w Indiach, gdzie wersja z 2 GB RAM będzie sprzedawana od 6249 rupii (równowartość ~335 złotych), a z 3 GB RAM za 7299 rupii (~390 złotych). Smartfon ma być więc tańszy niż identyczny Redmi A1+, który w Indiach dostępny jest aktualnie za 7499 i 8499 rupii (odpowiednio za konfigurację 2/32 GB i 3/32 GB).