MediaTek Helio A22 to nowy procesor z nowoczesnymi rozwiązaniami do tanich smartfonów z Androidem

Kiedy wczoraj zadebiutował Xiaomi Redmi 6A, sporą niespodzianką było to, że napędza go zupełnie nowy procesor MediaTeka, Helio A22. Dopiero teraz mamy jednak okazję przyjrzeć się bliżej temu układowi, bowiem wcześniej producent nie udostępniał na jego temat żadnych informacji. Co więc potrafi nowy SoC, który trafi do tanich smartfonów z Androidem?

Sam MediaTek nie precyzuje, do jakich urządzeń skierowany jest Helio A22, ale sugerując się nazwą (przed cyfrą jest literka A, a nie P, co wskazywałoby na to, iż stoi niżej w hierarchii) i (ogólnie) specyfikacją, dochodzę do wniosku, że powinien on się znaleźć w raczej tańszych smartfonach z Androidem. Nie zdziwię się jednak, jeśli któryś z producentów umieści go w nieco wyżej pozycjonowanej propozycji, bowiem może to zrobić z kilku powodów.

MediaTek Helio A22 oferuje bowiem naprawdę bogate zaplecze komunikacyjne: Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, LTE (Cat-4, Cat-7 DL / Cat-13 UL), Dual 4G VoLTE, Carrier Aggregation (CA), GPS, Glonass, Galileo, Beidou i radio FM – takiego zestawu nie powstydziłby się żaden smartfon ze średniej półki. Całkiem nieźle prezentuje się też fakt, że procesor obsłuży do 4 GB LPDDR3 RAM 933 MHz i do 6 GB LPDDR4x RAM 1600 MHz.

Oprócz tego, MediaTek Helio A22 może obsłużyć także wyświetlacze o maksymalnie proporcjach 20:9 i rozdzielczości HD+ (1600×720 pikseli), pamięć flash typu eMMC 5.1 oraz pojedyncze aparaty o rozdzielczości maksymalnie 21 Mpix lub podwójne 13 Mpix + 8 Mpix. W przypadku tych ostatnich producent chwali się, że użytkownik będzie mógł uzyskać efekt bokeh, tj. rozmazanego tła (w zależności od konfiguracji, zajmie się tym oprogramowanie lub drugie z oczek), a do tego również skorzystać z pomocy algorytmów Sztucznej Inteligencji oraz systemu rozpoznawania twarzy.

Oczywiście wypada też wspomnieć, że MediaTek Helio A22 składa się z czterech 64-bitowych rdzeni ARM Cortex-A53, które mogą taktować maksymalnie z częstotliwością 2,0 GHz, a za grafikę odpowiada w nim IMG PowerVR GPU (co ciekawe, producent nie podaje na swojej stronie informacji, jaki to dokładnie model). Cały SoC powstaje w 12-nm procesie technologicznym.

Źródło: MediaTek