realme UI 2.0 Android 11
realme UI 2.0 (źródło: @realmemobiles)

realme prezentuje nową wersję swojego autorskiego interfejsu – realme UI 2.0

Początkowo realme instalowało w swoich smartfonach „spersonalizowany” system ColorOS od Oppo, ale od zeszłego roku zastąpiło go interfejsem realme UI. Dziś producent zaprezentował jego drugie wydanie, realme UI 2.0, oparte na niedawno oficjalnie udostępnionym Androidzie 11.

Historia realme jest krótka, ale bardzo intensywna

Na samym początku swojej działalności, rozpoczętej w 2018 roku, marka realme była bardzo mocno powiązana z Oppo. Prawdopodobnie głównie dzięki temu udało się jej odnieść tak szybko ogromny sukces, bo nowemu graczowi bez takiego zaplecza mogłoby to zająć więcej czasu.

Dziś marka realme deklaruje coraz większą niezależność i ma wysoce ambitne plany na przyszłość (w tym w Polsce), aczkolwiek wciąż ma silne powiązania z Oppo i całym koncernem BBK Electronics, do którego należą także Vivo i OnePlus. Sukcesywnie odcina jednak pępowinę, o czym świadczy m.in. stworzenie autorskiego interfejsu realme UI. Dziś producent zaprezentował jego drugie wydanie, oparte na Androidzie 11.

Premiera realme UI 2.0 – lista nowości i zmian

realme informuje, że „kreatywność jest podstawową funkcją realme UI 2.0” i deklaruje, że ma to być „najbardziej konfigurowalny system na rynku”. Użytkownicy dostaną możliwość ustawienia globalnego koloru w interfejsie (5 schematów i 10 pojedynczych kolorów), a także pięciu różnych motywów na ekranie Always On Display. Dodatkowym udogodnieniem są trzy style Dark Mode (ulepszony, średni i delikatny).

realme UI 2.0 oferuje również wiele opcji personalizacji wyglądu ikon aplikacji (wraz z obsługą pakietów firm trzecich) i czcionek (użytkownicy będą mogli pobierać inne z dedykowanego sklepu). Nie zabraknie też wsparcia dla innych launcherów, choć to standardowa opcja, aczkolwiek inni producenci tak tego nie podkreślają.

realme UI 2.0 ma umożliwić też szybkie i łatwe dzielenie się plikami za pomocą funkcji realme Share i muzyką dzięki opcji Dual Mode Music Share. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość odtworzenia wideo w pływającym okienku.

Jednocześnie duży nacisk położono na prywatność – realme określa to mianem „Deep Sea Privacy Plan”. W jego ramach wdrożono m.in. mechanizm przekazywania „pustych informacji”, kiedy aplikacja będzie chciała uzyskać dostęp do wrażliwych danych (listy połączeń, wiadomości, kontaktów, wydarzeń w kalendarzu). Użytkownik może dawać i odbierać dostęp do tych informacji oraz zdać się na automat, który sam zdecyduje, czy pozwolić nowo zainstalowanym aplikacjom na dostęp do ww. informacji.

realme UI 2.0 Android 11
„Niewidoczne Drzwi” (źródło: @realmemobiles)

Ponadto, jeśli chodzi o prywatność, w realme UI 2.0 wdrożono też Prywatną Przestrzeń, chronioną kodem, która ukrywa ikony aplikacji na ekranie domowym, a także szereg innych zabezpieczeń, m.in. ochronę płatności mobilnych i przed nękającymi połączeniami.

realme deklaruje też, że realme UI 2.0 zapewnia zauważalnie wyższą wydajność, na przykład o 32% w działaniu systemu, a także poprawę współczynnika stabilności wyświetlanych klatek o 17% oraz wzrost prędkości uruchamiania aplikacji o 23,63%.

realme UI 2.0 – kiedy aktualizacja?

realme informuje, że pierwszym smartfonem, który otrzyma aktualizację, będzie realme X50 Pro. Zamknięta beta zostanie udostępniona już 24 września 2020 roku, natomiast otwarta pod koniec października br. Stabilnej wersji mamy się zaś spodziewać do końca listopada 2020 roku.

realme UI 2.0 Android 11 beta
Jako pierwszy aktualizację do realme UI 2.0 otrzyma realme X50 Pro. realme podało też harmonogram testów beta i udostępnienia wersji stabilnej (źródło: @realmemobiles)