smartfon realme X2 Pro
realme X2 Pro (fot. realme)

Ta marka rośnie jak na drożdżach. Jeśli jej nie znasz, musisz poznać

Ostatnia aktualizacja:

Sprzedaż smartfonów to ciężki kawałek chleba. Konkurencja w tym segmencie jest tak mocna, że nawet najsilniejsi producenci muszą się nieźle nagimnastykować, aby nie wypaść z gry. Tym bardziej, że czasem wystarczy jedno przeoczenie, by poniesionych strat nie dało się już odrobić. Wydawałoby się, że nie ma w nim miejsca na nowego gracza, a tymczasem realme rośnie jak na drożdżach.

Marka realme rozpoczęła działalność w maju 2018 roku i jej pierwszym smartfonem był realme 1. Początkowo pieczę nad nią sprawowało Oppo, natomiast teraz ma ona większą autonomię, aczkolwiek o pełnej samodzielności nie ma mowy. Powiązania między obiema markami możemy porównać do tych, z jakimi mamy do czynienia w przypadku Huawei i Honora oraz Xiaomi i Redmi – teoretycznie są one oddzielne, ale w rzeczywistości ściśle ze sobą współpracują.

Początkowo realme skupiało się wyłącznie na Indiach, więc jej kolejne smartfony przechodziły bez większego echa w naszym regionie. Ostatnio marka rozszerzyła jednak swoją działalność na Europę i Chiny, a więc dwa duże rynki, które – pomimo że już dość nasycone – wciąż chętnie przyjmują szczególnie tańsze propozycje, o czym świadczy chociażby niewątpliwy sukces Xiaomi i Nokii na Starym Kontynencie.

Realme szybko umacnia swoją pozycję na rynku

Jak wynika z danych zebranych przez Counterpoint, w trzecim kwartale 2018 roku realme było na 47. miejscu w rankingu największych producentów smartfonów na świecie. Marka bardzo szybko zaczęła jednak umacniać swoją pozycję, ponieważ w Q4 2018 była już na piętnastym, w Q1 2019 na czternastym, a w Q2 2019 na dziesiątym.

Ta marka rośnie jak na drożdżach. Jeśli jej nie znasz, musisz poznać
Sprzedaż smartfonów realme od Q3 2018 do Q3 2019 (źródło: Counterpoint)

Counterpoint podsumowało już trzeci kwartał 2019 roku i okazało się, że realme może pochwalić się kolejnym wzrostem udziałów – we wspomnianym okresie było już siódmym największym producentem smartfonów na świecie dzięki sprzedaniu ponad 10 milionów urządzeń, co oznacza wzrost o wręcz oszałamiające 808% rok do roku! Co więcej, w październiku 2019 roku baza jej użytkowników przekroczyła 17 milionów. To świetny wynik dla tak młodej marki, chociaż niewątpliwie pomogły jej konotacje z Oppo – samodzielnie mogłoby jej być trudniej tak szybko zwiększać sprzedaż.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Aktualnie realme jest obecne na ponad dwudziestu rynkach, więc możemy się spodziewać kolejnych wzrostów. Konkurencja nie powinna ignorować tej marki, bowiem – jak widać – jej smartfony sprzedają się coraz lepiej i aktualnie jest ona najszybciej rozwijającą się mobilną marką na świecie. Warto śledzić jej kolejne poczynania. Tym bardziej, że – jak już wspomniałem – jej urządzenia są dostępne także w Europie.

*Na zdjęciu tytułowym realme X2 Pro

Źródło: informacja prasowa via Android Police