Intel Alder Lake-HX
Intel Alder Lake-HX (fot. Intel)

Premiera mobilnych procesorów Intela 13. generacji jeszcze w tym roku

Pod koniec ubiegłego roku zadebiutowała 12. generacja desktopowych procesorów Intel Core o nazwie kodowej Alder Lake, wyróżniająca się hybrydową budową. Mobilne układy trafiły na rynek kilka miesięcy później. W tym roku ma być jednak inaczej. Jak się okazuje, zarówno desktopowe, jak i mobilne procesory 13. generacji Niebieskich, pojawią się jeszcze w 2022 roku.

Mobilne procesory 13. generacji Intela jeszcze w tym roku!

Dotychczasowe informacje jasno sugerowały, że historia się powtórzy. Desktopowe procesory, jak rok temu, miały zadebiutować jesienią, a mobilne dopiero na początku następnego roku w ramach targów CES 2023.

Wygląda jednak na to, że Intel nieco zmienił plany, o czym poinformował nas sam dyrektor generalny firmy, czyli Pat Gelsinger.

Spodziewamy się wykorzystać ten impet wraz z wprowadzeniem na rynek naszej rodziny produktów następnej generacji Raptor Lake, zaczynając od naszych procesorów dla komputerów stacjonarnych tej jesieni, a następnie naszej rodziny mobilnej do końca roku.Intel CEO Pat Gelsinger

Jak widać, jesienią – po 21 września – zadebiutują desktopowe układy, natomiast mobilne procesory nieco później, bo do końca roku. 13. generacja Raptor Lake nie będzie się różniła od obecnej, Alder Lake – to będzie zaledwie lekkie odświeżenie.

Z informacji, które zebraliśmy w ciągu ostatnich miesięcy wynika, że układy będą miały na pokładzie więcej rdzeni typu Efficient, czyli tych energooszczędnych.

Intel Raptor Lake
źródło: wccftech

Zmiany, jakie przyniesie Raptor Lake

Raptor Lake ma mieć do 24 rdzeni i 32 wątków (8 P + 16 E), a więc producent dołoży dwukrotnie więcej „małych” rdzeni. Warto dodać, że użytkownicy, którzy będą chcieli wymienić swój procesor 12. generacji na układ 13. generacji, nie będą musieli kupować nowej płyty – dotychczasowe MOBO z chipsetami H610, B660 i Z690 będą kompatybilne z nadchodzącymi układami Intela.

Niemniej jednak Intel w tym czasie nie pozostanie bez konkurencji, bo pod koniec roku także AMD ma wypuścić swoje desktopowe procesory Ryzen 7000, oparte na architekturze Zen 4 z obsługą DDR5 i linii PCIe 5.0. Mobilne jednostki Zen 4 powinny trafić na rynek nieco później – bo w 2023, a do tego czasu laptopowe procesory Ryzen 6000 (Zen 3+) będą konkurowały z mobilnymi CPU Intel Core 13. generacji.