Program informacyjny "Wydarzenia" (fot. Polsat News)

Oglądajcie Polsat News, bo jest zabawnie. „Wydarzenia” muszą przepraszać sieć Play

Dawno nie było takiej zabawnej sytuacji. Zabawnej od strony kogoś, kto obserwuje rynek operatorów telekomunikacyjnych w Polsce, a także ich przepychanki prawne. Od kilku dni Polsat News musi przepraszać sieć Play za nieuczciwe reklamy Plusa podczas emisji kolejnych wydań „Wydarzeń”.

„Wydarzenia” przepraszają operatora sieci Play

Jeśli macie w zwyczaju oglądać telewizyjne serwisy informacyjne, z pewnością nie jest Wam obcy program „Wydarzenia”, emitowany przez Polsat News codziennie o godzinie 18:50.

W ostatnich dniach widzowie mogli dostrzec pewną zmianę podczas emisji kolejnych głównych wydań „Wydarzeń”. Otóż tuż przed rozpoczęciem się programu informacyjnego, na kilkanaście sekund wyświetlana jest plansza na białym tle z ogłoszeniem o treści:

Telewizja Polsat przeprasza operatora sieci Play – spółkę P4 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością za działania polegające na emisji na paskach informacyjnych w kanale Polsat News reklamy usług sieci telefonii komórkowej Plus w sposób sugerujący, że stanowią one neutralną informację, co stanowiło naruszenie zasad uczciwej konkurencji.

O co tu chodzi?

Program informacyjny „Wydarzenia”, wyd. 17.01.2023 r. (fot. Polsat News)

Tak Polsat News stosuje się do wyroku sądu

Cyfrowy Polsat jest właścicielem zarówno Telewizji Polsat, jak i operatora sieci Plus. Od dłuższego czasu telewizje, platforma cyfrowa, jak i sieć komórkowa reprezentują ten sam styl wizualnej komunikacji z klientem, a także ściśle współpracują podczas opracowywania strategii marketingowych i sprzedażowych.

Okazuje się, że Cyfrowy Polsat był bardzo nieostrożny i podczas wydań „Wydarzeń” w Telewizji Polsat News wydawca pokazywał paski z ofertami promującymi sieć Plus. Sugerowały one przekazywanie neutralnej informacji, a w rzeczywistości były to materiały reklamowe, które nie powinny się pojawić w programie pokroju „Wydarzeń”.

Przedstawiciele sieci Play dostrzegli to wykorzystywanie zasięgów i skierowało sprawę do sądu. Ten przyznał rację spółce P4. Redakcja Wirtualne Media otrzymała komentarz w tej sprawie:

Publikacja, o którą Pan pyta jest wynikiem wygranego sporu sądowego P4 z Telewizją Polsat. Telewizja Polsat jest zobowiązana do publikowania przeprosin przez 14 dni przed głównym wydaniem Wydarzeń w Polsat News. Ewa Sankowska-Sieniek, szefowa biura prasowego Play

Rzecznicy prasowi Telewizji Polsat oraz Cyfrowego Polsatu nie skomentowali sprawy.

Jeśli więc nie przepadamy za „Wydarzeniami”, możemy poprawić sobie humor, że Polsat przegrał sprawę w sądzie i musi jeszcze przez przynajmniej tydzień publikować oficjalne przeprosiny.

Trzeba tylko przy tym pamiętać, że nie są one widoczne na głównej antenie stacji Polsat ani w serwisach Polsat Box czy Polsat Box Go. Planszę zobaczymy tylko oglądając program na żywo, włączając Polsat News klasycznie, o 18:49 ;)