Play logo
fot. Pixabay, Wikipedia

Play wyłączył roaming krajowy Orange w Trójmieście

Play sukcesywnie uniezależnia się od roamingu krajowego. Swego rodzaju poligonem doświadczalnym było centrum Poznania, na terenie którego Fioletowy w pierwszej kolejności odciął swoim klientom dostęp do zasięgu innych operatorów (najpierw Orange, potem Plusa i na końcu T-Mobile). Teraz podobny proces przeprowadzi w Trójmieście.

Wyłączanie roamingu krajowego przez Play to w pełni świadoma decyzja, bowiem operator sukcesywnie rozbudowuje swoją infrastrukturę (szczególnie w zeszłym roku robił to w iście ekspresowym tempie), dzięki czemu w niedalekiej przyszłości będzie mógł obsługiwać swoich klientów z wykorzystaniem wyłącznie własnych nadajników.

Reklama

Play ma już ponad 7000 stacji bazowych, a w ciągu trzech najbliższych lat uruchomi kolejne 2500

Play powoli się do tego przygotowuje, o czym świadczy wyłączenie roamingu krajowego w centrum Poznania, które dokonało się pod koniec lutego 2019 roku. Teraz podobny proces rozpoczęto w Trójmieście, tj. na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu. Dziś przed południem (dokładniej o godzinie 10:00) Fioletowy odciął swoim klientom dostęp do zasięgu Orange.

Co ciekawe, osoby znajdujące się na ternie Trójmiasta już od jakiegoś czasu nie mogą korzystać z zasięgu Plusa, ale nie przypominam sobie, aby Rzecznik Play o tym informował publicznie. Jak jednak informuje serwis GSMOnline, roaming krajowy Zielonego jest wyłączony w całej Polsce dla połowy bazy klientów Fioletowego. Najpewniej wynika to z faktu, że współpraca między operatorami w tym zakresie oficjalnie zakończy się pod koniec bieżącego roku (jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia).

Osoby znajdujące się na ternie Trójmiasta wciąż mają natomiast dostęp do zasięgu T-Mobile, jednak najprawdopodobniej w niedalekiej przyszłości Play odetnie swoich klientów również od niego i zacznie wszystkich obsługiwać wyłącznie za pośrednictwem własnej infrastruktury.

Klienci Play powinni więc pamiętać o tym, aby ich urządzenie automatycznie wyszukiwało dostawcę usług, a jeśli jest taka możliwość i warunki na to pozwalają, mogą nawet w Ustawieniach ustawić zasięg Fioletowego jako preferowany („na sztywno”).

Źródło: @RzecznikPlay, GSMOnline