antena maszt stacja bazowa nadajnik Play logo
fot. Pixabay, Wikipedia

To historyczny moment – Play wypowiedział umowę pierwszemu partnerowi roamingowemu

To kolejny krok w stronę całkowitej niezależności

Chyba wszyscy przez lata przyzwyczailiśmy się do „zasięgu czterech sieci w Play”. Fioletowy sukcesywnie odchodzi jednak od tego modelu biznesowego i zmierza w stronę całkowitej niezależności. Dziś operator poczynił kolejny krok w jej stronę – wypowiedział umowę jednemu z partnerów roamingowych.

Play przez kilkanaście lat współpracował z Plusem, Orange i T-Mobile. Taka strategia była niezbędna, ponieważ Fioletowy nie dysponował tak rozbudowaną infrastrukturą jak jego partnerzy i tylko dzięki nim mógł objąć zasięgiem większość powierzchni Polski oraz zamieszkującą ją populację. Od pewnego czasu operator stara się jednak całkowicie uniezależnić i właśnie poczynił kolejny krok, który mu to umożliwi.

Dziś, 21 grudnia 2018 roku, Play wypowiedział umowę Plusowi

Nie oznacza to jednak, że z dnia na dzień Plus przestanie świadczyć usługi klientom Play. Umowa została wypowiedziana z zachowaniem 12-miesięcznego okresu wypowiedzenia, więc użytkownicy ofert Fioletowego jeszcze przez cały rok będą mogli korzystać z zasięgu Zielonego, w tym również LTE (z ograniczeniem prędkości do 3 Mbit/s). Rzecznik sieci zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby jego nadajniki pojawiły się w rejonach, w których Plus jest jedynym operatorem z zasięgiem (jeśli gdzieś występuje taka sytuacja).

Wypowiedzenie umowy Zielonemu oznacza, że od końca 2019 roku klienci Play będą mogli korzystać już tylko z zasięgu własnego oraz roamingu w Orange i T-Mobile. Współpraca z ww. nie potrwa jednak dłużej niż do 2021 roku – od 2022 roku Fioletowy chce obsługiwać użytkowników swoich ofert wyłącznie za pośrednictwem własnych nadajników, a przynajmniej taki jest cel.

To nie będzie już „zasięg czterech sieci”. Play wyłącza roaming krajowy Orange w centrum Poznania

Play sukcesywnie rozbudowuje swoją infrastrukturę

Do końca 2018 roku Play chce mieć 7000 stacji bazowych. Pod koniec czerwca uruchomiono dopiero 6000., ale rzecznik Play zarzeka się, że osoby odpowiedzialne za rozbudowę infrastruktury uwijają się jak mrówki, a do tego w ostatnim czasie znacząco przyspieszono tempo i włączano po 60-70 stacji tygodniowo. Założony cel jest więc – przynajmniej według deklaracji – jak najbardziej możliwy do osiągnięcia.

1 stycznia 2022 roku Play zamierza z kolei mieć już 9500 stacji bazowych, dzięki czemu będzie mógł wyłączyć również roaming krajowy Orange i T-Mobile, a tym samym świadczyć swoje usługi wyłącznie z wykorzystaniem własnej infrastruktury.

Przy okazji rzecznik Play informuje, że wypowiedzenie umowy Plusowi (a później także Orange i T-Mobile) nie będzie dla klientów podstawą do wypowiedzenia własnej umowy bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Źródło: Blog Play