Jutro wybije „godzina zero” - Play całkowicie wyłączy roaming krajowy w centrum Poznania | Tabletowo.pl

Jutro wybije „godzina zero” – Play całkowicie wyłączy roaming krajowy w centrum Poznania

Dołącz do dyskusji 0

Centrum Poznania jest dla Play swego rodzaju poligonem doświadczalnym, ponieważ jest to pierwsze miejsce w Polsce, w którym operator sukcesywnie uniezależnia się od roamingu krajowego. Dziś Fioletowy poinformował, że jutro, tj. 27 lutego 2019 roku, całkowicie go wyłączy.

W przyszłym miesiącu stuknie 12. rocznica działalności Play. Przez wiele lat operator wykorzystywał zasięg Orange, Plusa i T-Mobile (wcześniej Ery), jednak w ostatnim czasie intensywnie rozbudowywał swoją infrastrukturę, aby się od niego uniezależnić. Tylko w 2018 roku Fioletowy uruchomił ponad 1300 nowych stacji bazowych i obecnie ma ich już 7003 (dane z połowy stycznia 2019 roku). Do końca 2021 roku włączy kolejne 2500 i od początku 2022 roku zacznie obsługiwać swoich klientów wyłącznie za pomocą własnych nadajników.

Play jednak już powoli się do tego przygotowuje i na pierwszy rzut pójdzie centrum Poznania, a dokładniej mówiąc ścisłe okolice starówki stolicy Wielkopolski. Już jutro, tj. 27 lutego 2019 roku, operator całkowicie wyłączy roaming krajowy w tym miejscu. Oznacza to, że użytkownicy nie będą mogli korzystać tam z zasięgu T-Mobile. Fioletowy odłączył zasięg Orange i Plusa już wcześniej, w – odpowiednio – grudniu 2018 roku i styczniu roku bieżącego.

Bardzo ważne jest więc, aby klienci Play, którzy zamierzają odwiedzić poznańską starówkę, nie mieli ustawionego zasięgu innej sieci „na sztywno”, ponieważ wówczas całkowicie stracą możliwość wykonywania/odbierania połączeń, wysyłania/odbierania SMS-ów i MMS-ów oraz korzystania z internetu po sieci komórkowej, kiedy znajdą się we wspomnianym obszarze.

Jak wspomniałem, to pierwszy krok Play w stronę całkowitego uniezależnienia się od roamingu krajowego. Przez trzy kolejne lata operator uzupełni swoją infrastrukturę o 2500 stacji bazowych, aby pokryć swoim zasięgiem niemal 100% powierzchni kraju. Oczywiście także i wtedy może się zdarzyć, że kogoś on nie obejmie, ale Fioletowy apeluje, aby mu zgłaszać miejsca, w których przydałyby się jego nadajniki.

Rzecznik Play nie sprecyzował, o której dokładnie zostanie wyłączony roaming krajowy w centrum Poznania, więc może stać się to w każdej chwili.

Źródło: Blog Play

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona