Play logo
Play logo

Play może mieć własny internet światłowodowy

Play, podobnie jak inni operatorzy w Polsce, oferuje dostęp do internetu stacjonarnego. Wkrótce może jednak mieć w swojej ofercie własny internet światłowodowy. Aktualnie na tym rynku dominuje Orange, choć nie jest jedynym graczem.

Play może mieć własny internet światłowodowy. Postara się o to jego właściciel – francuska Grupa iliad

Klienci Play mogą wykupić dostęp do internetu w różnych technologiach, w tym także stacjonarnej. Operator korzysta w tym celu z infrastruktury Vectra, ale w nie tak odległej przyszłości może zacząć sprzedawać „własny” internet światłowodowy.

Serwis Business Insider donosi, że według jego nieoficjalnych ustaleń Grupa iliad, która jest właścicielem sieci Play, zamierza rozpocząć budowę własnej infrastruktury, za pośrednictwem której dostarczany będzie internet światłowodowy. Według Francuzów polski rynek jest bowiem gotowy na taką inwestycję, gdyż wielu klientów jest zainteresowanych tą technologią.

Grupa iliad planuje utworzenie spółki FiberCo, która weźmie na siebie ciężar doprowadzenia łącza światłowodowego do nawet 2 mln gospodarstw domowych w Polsce. Francuski koncern aktualnie poszukuje inwestora finansowego, któremu przypadnie większościowy udział pakietów w spółce. Miałby on zapewnić finansowanie całemu przedsięwzięciu, które z pewnością będzie bardzo kosztowne – mówi się o wydaniu nawet ponad 2 mld złotych w ciągu 10 lat.

Play może mieć własny internet światłowodowy
fot. Pexels

Grupa iliad, za pośrednictwem spółki FiberCo, chce dostarczać internet światłowodowy w lokalizacjach, do których światłowód Orange nie dociera. Skorzystają na tym klienci, tym bardziej, że Francuzi planują udostępniać infrastrukturę innym operatorom, podobnie jak Orange T-Mobile. Jednocześnie spodziewają się, że pierwsze przychody z tej działalności pojawią się już w 2022 roku (co wskazuje na bardzo szybkie rozpoczęcie inwestycji i świadczenie usług), zaś zyski w 2025 roku.

Jak zauważa serwis Business Insider, Francuzi nie po raz pierwszy raz wezmą na siebie ciężar zrealizowania takiej inwestycji. Grupa iliad jest bowiem liderem w tym obszarze w rodzimej Francji, gdzie doprowadziła internet światłowodowy do blisko 20 mln gospodarstw domowych.

Na koniec warto przypomnieć, że od niedawna Play oferuje nową taryfę internetową, w której klient otrzymuje pakiet aż 1000 GB co miesiąc. Może on wybrać zarówno internet mobilny, jak i domowy z NET BOX.