fot. Pexels

Orange dzieli się swoją infrastrukturą światłowodową z T-Mobile

Współpraca między tymi operatorami trwa w najlepsze już od dłuższego czasu. Do tej pory opierała się jednak głównie na usługach telekomunikacyjnych w zakresie telefonii komórkowej. Od dziś Pomarańczowi szerzej otwierają swoją infrastrukturę dla partnera, udostępniając T-Mobile swoje światłowody.

Reklama

T-Mobile zyska dostęp do nawet 2,7 mln potencjalnych klientów

Podpisana umowa obejmuje świadczenie usług w budynkach wielorodzinnych na obszarach nieregulowanych, które zostaną objęte zasięgiem do końca 2018 roku. Dla Orange Polska otwiera to drogę do hurtowego otwarcia swojej sieci światłowodowej.

Reklama
foto. Pixabay.com

Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska, tak wypowiedział się na temat porozumienia:

„Porozumienie z T-Mobile jest najlepszym potwierdzeniem naszej strategii, że światłowody będą kluczową technologią dostępu do internetu w Polsce. Pozwoli ono na szybszą monetyzację naszej sieci światłowodowej dzięki zwiększeniu jej wykorzystania. Przyspieszy również przyjmowanie się tej technologii wśród klientów i pomoże popularyzować konwergencję, co będzie korzyścią dla całego polskiego rynku telekomunikacyjnego. To pierwsza taka umowa w Polsce. Obecnie w zasięgu światłowodów od Orange jest już ponad 2,7 mln gospodarstw domowych. Jesteśmy otwarci na podobną współpracę w zakresie wykorzystania naszej sieci z innymi operatorami.”

Opłata, jaką będzie musiało wnieść T-Mobile za dostęp do sieci, wyniesie 275 mln złotych. Jest to jednak tylko kwota wstępna, bowiem Magentowy będzie dodatkowo płacił co miesiąc za każdego klienta – wysokość opłaty ma być uzależniona od szybkości usługi oraz roku objęcia gospodarstwa zasięgiem.

Umowa została podpisana na dziesięć lat, a jeśli T-Mobile osiągnie ustaloną liczbę klientów, zostanie ona przedłużona o kolejne 5 lat.

Otwartość na innych operatorów pozwoli innym graczom na rynku dostarczać szybki internet większej grupie potencjalnych odbiorców. Pomarańczowi zamierzają do końca 2020 zwiększyć liczbę gospodarstw z dostępem do światłowodu do 5 milionów w całym kraju.

Źródło: Orange Polska, T-Mobile

  1. Na pewno będzie lepsza współpraca Orange z T-mobie, niż plusa z Netią, tam to niby światłowód jest, a jednak nigdzie nie jest dostepny, ironia losu.

      1. Wiem, wiem, że nie kupił. Ale po prostu pisze o światłowodzie, bardziej chciałem przytoczyć, co się dzieje u nich.

    1. To prawda. Plus ogłasza jakieś 900mb/s, ale nic nie wiadomo o tym internecie. Jaka szybkość wysyłu / pobierania i czy w ogóle jest to dostępne. Do mnie niby dzownili z ofertą tego internetu, ale odsyłali do punktu obsługi, którego nie wiadomo gdzie szukać, bo strona tego nie oferowała w dniu kontaktu ze mną. Porażka. Poza tym, laggowych łącz nie potrzebuję z pingiem na poziomie 200 ms w Polsce xd

    2. Nie ma wspolpracy Plusa z Netią, Polkomtel(wlasciciel plusa) wykupił Netię wiec spółki mogą działać razem bezposrednio, nie wspolpracowac jak Orange i T-Mobile.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama