Google Pay

Nie do wiary: PKO BP udostępnił Google Pay! (ale prawdopodobnie nie Tobie)

PKO BP, jako jeden z nielicznych banków, do tej pory nie oferował płatności mobilnych Google Pay. Nieoczekiwanie udostępnił je, aczkolwiek tylko wybranym klientom, którym Ty… prawdopodobnie nie jesteś.

PKO BP udostępniło wybranym klientom Google Pay

Aż dziw, że wciąż nie wszystkie banki oferują swoim klientom Google Pay, prawda? Tak, chociaż nie oznacza to, że nie mogą oni korzystać z innych technologii. Jak najbardziej mają taką możliwość i co więcej, nie powinni narzekać na brak wyboru. Apple Pay oczywiście nie jest żadną alternatywą, ale jest nią już na przykład technologia HCE, a także BLIK zbliżeniowy.

PKO BP płatności zbliżeniowe HCE BLIK Apple Pay Garmin Pay
Takie technologie płatności zbliżeniowych bez użycia fizycznej karty są dostępne dla klientów PKO Banku Polskiego (źródło: PKO BP)

Google Pay ma jednak dużą przewagę nad HCE i zbliżeniowym BLIKIEM, ponieważ pozwala zgromadzić w jednym miejscu wiele kart z różnych banków, dzięki czemu użytkownik ma je wszystkie pod ręką w każdym momencie i może korzystać z nich wedle potrzeby lub/i uznania. Ponadto do GPay można dodać m.in. bilety do kina czy na samolot oraz karty lojalnościowe.

Klientom PKO Banku Polskiego mógł zatem doskwierać brak możliwości korzystania z tej aplikacji. I chociaż nic nie wskazywało, że bank zmieni swoją politykę, to tak się nieoczekiwanie stało. Okazuje się, że z Google Pay mogą korzystać już wybrani klienci, a dokładniej korporacyjni i samorządowi.

Do usługi Google można dodać „wybrane karty” debetowe, kredytowe, przedpłacone i obciążeniowe organizacji Mastercard i Visa. Przy okazji warto przypomnieć, że wciąż trwa loteria Visa, w której do wygrania są nagrody o łącznej wartości ponad 780 tysięcy złotych, w tym pięć po 100 tysięcy złotych każda i pięćdziesiąt po tysiąc złotych każda.

Aby zacząć korzystać z GPay, należy pobrać aplikację ze Sklepu Google Play i dodać do niej kartę PKO – można wpisać dane z niej lub zrobić jej zdjęcie. W drugim przypadku należy sprawdzić zeskanowane dane, ponieważ czasami wkradają się błędy w trakcie tego procesu – nie jest to niezawodna metoda.

Na koniec warto przypomnieć, że podobna sytuacja jest w Banku Millennium – on również nie oferuje GPay klientom indywidualnym, ale firmowym już tak. I także tutaj nie zapowiada się na rozszerzenie dostępności w najbliższej przyszłości.