aplikacja InPost
Aplikacja InPost (źródło: InPost)

Wchodzisz do Żabki, a tam Paczkomat. Nie zdziw się

Żabka jest firmą, po której trzeba spodziewać się niespodziewanego, bowiem niejednokrotnie zaskoczyła wszystkich swoim nowym pomysłem. Podobnie jest w tym przypadku, bo kto by pomyślał, że Paczkomaty mogą stanąć w placówkach tej sieci handlowej!

Paczkomaty InPost stanęły w sklepach Żabka

Automaty paczkowe InPostu można spotkać niemal na każdym kroku – w końcu tylko w Polsce stoi ich już ponad 16000. Przy okazji warto też wspomnieć, że nie tylko w Polsce można korzystać z tych maszyn – w Wielkiej Brytanii jest ich 3000, a we Francji (pod marką Mondial Relay) 300. Najczęściej Paczkomaty stoją na wolnym powietrzu, aczkolwiek nie tylko, bo m.in. w galeriach handlowych także.

Portal wiadomoscihandlowe.pl donosi, że Żabka i InPost rozpoczęli projekt pilotażowy, w ramach którego automaty paczkowe będą stawiane wewnątrz sklepów, a nie poza nimi w ich bezpośrednim sąsiedztwie. To zaskakujące posunięcie, biorąc pod uwagę fakt, że sklepy sieci Żabka najczęściej zajmują niewielką powierzchnię, niekiedy tylko niewiele mniejszą niż same Paczkomaty.

Pierwsi franczyzobiorcy podpisali już umowy z InPostem na instalację automatów paczkowych. Co więcej, mówi się, że „skala pilotażu ma być pokaźna”. W tym momencie działa 7916 sklepów sieci Żabka, ale nie wiadomo, klienci ilu z nich wkrótce natkną się na Paczkomaty.

Żabka i InPost rozpoczęły pilotaż, w ramach którego w wybranych sklepach Żabka pojawiły się paczkomaty InPost typu InDoor. Obie firmy będą wspólnie, dla zwiększenia wygody klientów, rozwijać usługę nadawania i odbioru przesyłek w wybranych sklepach sieci Żabka, co zwiększy jej dostępność w całej Polsce.Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy InPostu

Oczywiście Paczkomaty, które zostaną postawione w sklepach sieci Żabka, nie będą tak pokaźne jak te, znajdujące się w lokalizacjach, gdzie dostępna przestrzeń nie jest problemem. Jednocześnie – jak spodziewają się uczestnicy pilotażu i obserwatorzy rynku – powinny odciążyć nieco kasjerów, ponieważ klienci będą sami mogli odebrać przynajmniej część przesyłek. Przy okazji zmniejszy to też kolejki do kasy, gdyż odbiór paczek w kasie czasami trwa dłuższą chwilę.

Paczkomaty InPost staną w sklepach Żabka
Paczkomaty InPost stanęły w sklepach Żabka

Jednocześnie możliwość odbioru przesyłki w kasie będzie nadal dostępna, ale dzięki postawieniu automatów paczkowych zwiększą się możliwości dystrybucyjne sklepów sieci Żabka. Warto w tym miejscu przypomnieć, że już na początku lipca 2020 roku uruchomiono podobną maszynę w jednej z Żabek, aczkolwiek projekt ten nie zyskał na popularności – być może właśnie dlatego zdecydowano się na partnerstwo z InPostem i instalację Paczkomatów.

Czas pokaże, jak przebiegnie pilotaż – od wyników testów zależy, czy Paczkomaty na dobre zagoszczą w sklepach sieci Żabka. Biorąc jednak pod uwagę ilości paczek, odbieranych przez klientów w Polsce, można oczekiwać, że ten projekt będzie cieszył się dużą popularnością wśród klientów. Szczególnie że przy okazji zrobią niezbędne zakupy, więc upieką dwie pieczenie na jednym ogniu.