aplikacja InPost
Aplikacja InPost (źródło: InPost)

Wchodzisz do Żabki, a tam Paczkomat. Nie zdziw się

Żabka jest firmą, po której trzeba spodziewać się niespodziewanego, bowiem niejednokrotnie zaskoczyła wszystkich swoim nowym pomysłem. Podobnie jest w tym przypadku, bo kto by pomyślał, że Paczkomaty mogą stanąć w placówkach tej sieci handlowej!

Reklama

Paczkomaty InPost stanęły w sklepach Żabka

Automaty paczkowe InPostu można spotkać niemal na każdym kroku – w końcu tylko w Polsce stoi ich już ponad 16000. Przy okazji warto też wspomnieć, że nie tylko w Polsce można korzystać z tych maszyn – w Wielkiej Brytanii jest ich 3000, a we Francji (pod marką Mondial Relay) 300. Najczęściej Paczkomaty stoją na wolnym powietrzu, aczkolwiek nie tylko, bo m.in. w galeriach handlowych także.

Portal wiadomoscihandlowe.pl donosi, że Żabka i InPost rozpoczęli projekt pilotażowy, w ramach którego automaty paczkowe będą stawiane wewnątrz sklepów, a nie poza nimi w ich bezpośrednim sąsiedztwie. To zaskakujące posunięcie, biorąc pod uwagę fakt, że sklepy sieci Żabka najczęściej zajmują niewielką powierzchnię, niekiedy tylko niewiele mniejszą niż same Paczkomaty.

Reklama

Pierwsi franczyzobiorcy podpisali już umowy z InPostem na instalację automatów paczkowych. Co więcej, mówi się, że „skala pilotażu ma być pokaźna”. W tym momencie działa 7916 sklepów sieci Żabka, ale nie wiadomo, klienci ilu z nich wkrótce natkną się na Paczkomaty.

Żabka i InPost rozpoczęły pilotaż, w ramach którego w wybranych sklepach Żabka pojawiły się paczkomaty InPost typu InDoor. Obie firmy będą wspólnie, dla zwiększenia wygody klientów, rozwijać usługę nadawania i odbioru przesyłek w wybranych sklepach sieci Żabka, co zwiększy jej dostępność w całej Polsce.Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy InPostu

Oczywiście Paczkomaty, które zostaną postawione w sklepach sieci Żabka, nie będą tak pokaźne jak te, znajdujące się w lokalizacjach, gdzie dostępna przestrzeń nie jest problemem. Jednocześnie – jak spodziewają się uczestnicy pilotażu i obserwatorzy rynku – powinny odciążyć nieco kasjerów, ponieważ klienci będą sami mogli odebrać przynajmniej część przesyłek. Przy okazji zmniejszy to też kolejki do kasy, gdyż odbiór paczek w kasie czasami trwa dłuższą chwilę.

Paczkomaty InPost staną w sklepach Żabka
Paczkomaty InPost stanęły w sklepach Żabka

Jednocześnie możliwość odbioru przesyłki w kasie będzie nadal dostępna, ale dzięki postawieniu automatów paczkowych zwiększą się możliwości dystrybucyjne sklepów sieci Żabka. Warto w tym miejscu przypomnieć, że już na początku lipca 2020 roku uruchomiono podobną maszynę w jednej z Żabek, aczkolwiek projekt ten nie zyskał na popularności – być może właśnie dlatego zdecydowano się na partnerstwo z InPostem i instalację Paczkomatów.

Czas pokaże, jak przebiegnie pilotaż – od wyników testów zależy, czy Paczkomaty na dobre zagoszczą w sklepach sieci Żabka. Biorąc jednak pod uwagę ilości paczek, odbieranych przez klientów w Polsce, można oczekiwać, że ten projekt będzie cieszył się dużą popularnością wśród klientów. Szczególnie że przy okazji zrobią niezbędne zakupy, więc upieką dwie pieczenie na jednym ogniu.