(fot. pixabay.com)

Ogromne zmiany w płaceniu za przejazd A2 i A4 już jutro. e-bilet autostradowy kupisz też w tych aplikacjach

Wszyscy kierowcy aut osobowych, którzy zamierzają jutro poruszać się autostradami państwowymi, muszą przesiąść się na nowy system opłat. Na szczęście e-bilet autostradowy kupią wkrótce m.in. w aplikacjach Orlenu.

Koniec płacenia przy bramkach – od teraz tylko e-bilet autostradowy

Od 1 grudnia 2021 roku na autostradach państwowych zostanie wprowadzony nowy system pobierania opłat. Nie będzie on jednak tylko opcjonalny dla zainteresowanych osób. Możliwość płacenia na bramkach zostanie bowiem zlikwidowana. Oznacza to, że każdy kierowca motocykla lub samochodu osobowego musi kupić e-bilet autostradowy, jeśli chce poruszać się płatnymi odcinkami.

Zmiany dotyczą odcinka Konin-Stryków na autostradzie A2, a także odcinka Wrocław-Sośnica na A4. Kierowcy otrzymają system e-TOLL, a więc pobieranie opłat zostanie zrealizowane za pomocą mobilnej aplikacji lub cyfrowego biletu autostradowego.

Na szczęście nie będzie konieczne korzystanie ze specjalnie przygotowanej aplikacji, która ma dość słabą reputację i raczej nie zachwyca oferowaną jakością. Obsługę e-biletów autostradowych zapowiedzieli już twórcy aplikacji Autopay oraz mPay. Natomiast teraz dowiedzieliśmy się, że rozwiązanie będzie wspierane również w aplikacjach Orlenu.

e-bilet autostradowy w aplikacjach Orlenu

Jak wynika z najnowszej informacji prasowej, kierowcy samochodów osobowych i motocykli będą mogli niebawem zapłacić za przejazd w aplikacjach Orlen PAY i mFLOTA, a wkrótce także w aplikacji VITAY.

Lista stacji Orlen, na których można kupić e-bilet autostradowy
Lista stacji, na których można kupić e-bilet autostradowy (fot. Tabletowo.pl)

Warto dodać, że Orlen przygotował jeszcze opcję dla osób, które nie chcą korzystać z mobilnych aplikacji. Od 1 grudnia elektroniczne bilety będą dostępne w ponad 230 placówkach, znajdujących się w pobliżu płatnych odcinków autostrady. Listą stacji, na których można kupić bilet, znajdziecie na stronie Orlenu. Wystarczy zaznaczyć filtr „E-bilet autostradowy” i kliknąć na przycisk „Zastosuj”.

Ponadto na najbardziej popularnych stacjach PKN Orlen, na których będą dostępne e-bilety, uruchomione zostaną dodatkowe kasy i ponad 70 Mobilnych Kasjerów. Przygotowane zostały też materiały z informacjami na temat płatnych odcinków autostrad objętych systemem e-TOLL.

Cóż, czy nam się to podoba, czy nie, koniecznie będzie przejście na nowy system. Miejmy tylko nadzieję, że jutro nie pojawiają się duże problemy i autostrady nie zostaną zakorkowane.