PKN Orlen
fot. PKN Orlen

Orlen inwestuje w automaty paczkowe. Będzie ich znacznie więcej

Polacy chętnie robią zakupy online i coraz częściej zamiast dostawy przez kuriera wybierają dostawę do punktów bądź automatów paczkowych. Nie ma co ukrywać, że zwykle jest to bardziej wygodne rozwiązanie. Orlen chce mocno zainwestować w swoją sieć automatów paczkowych. Do końca tego roku ma być ich w Polsce znacznie więcej.

Coraz więcej automatów paczkowych

Bez wątpienia taka forma wysyłki i odbioru paczek zyskała swoją popularność dzięki Paczkomatom InPost. W trzecim kwartale 2022 roku liczba użytkowników, korzystających z Paczkomatów, wyniosła 16,3 mln, a to oznacza, że z tego rozwiązania korzysta ponad 40% mieszkańców naszego kraju. Oczywiście, InPost chociaż ma przewagę nad konkurencją, to nie jest w tym zakresie monopolistą.

W listopadzie zeszłego roku firma kurierska DHL ogłosiła plany budowy własnych automatów paczkowych w Polsce. Automaty mają nazywać się POP Box i być uzupełnieniem sieć punktów odbioru paczek DHL POP, których w naszym kraju jest ponad 14 tysięcy. Najczęściej można spotkać je w sieci sklepów żabka.

W tym roku swoją cegiełkę do rynku automatów paczkowych w Polsce dorzucić ma również Poczta Polska. Być może pamiętacie, że Poczta zapowiedziała uruchomienie nawet 2000 nowych automatów paczkowych. Niestety, z ambitnych planów nic nie wyszło i zamiast deklarowanych 2000 automatów ruszyło zaledwie… 10. W związku z tym uruchomienie zapowiedzianej liczby nowych urządzeń Poczta zapowiedziała na 2023 rok.

Orlen chce dołączyć do gry

Trzeba przyznać, że konkurencja w zakresie automatów paczkowych z InPost nie jest łatwa, bo przez lata swojej działalności i sukcesywnego rozwijania sieci Paczkomatów, firma wyrobiła sobie sporą przewagę, przede wszystkim w liczbie automatów, którą ciężko nadrobić konkurencji. Orlen chce jednak spróbować i dołączyć do walki o klienta w zakresie automatów paczkowych.

Automat paczkowy orlen
automat paczkowy Orlen Paczka (źródło: Orlen)

Przesyłki wysyłane przez usługę Orlen Paczka można odbierać w ponad 8700 punktach w całej Polsce. W ich skład wchodzą stacje paliw, kioski i sklepy oraz automaty paczkowe. Chociaż ich sieć jest już dość spora, bo wynosi około 2000 automatów, to ostatnio prezes Orlenu, Daniel Obajtek podkreślił, że koncern planuje zainwestować w ten segment, by do końca 2023 roku zwiększyć liczbę automatów paczkowych dwukrotnie, do ponad 4000.

Na stronie internetowej Orlenu pojawiła się jednak informacja, że do końca tego roku automatów paczkowych pojawi się jeszcze więcej niż zapowiedział Obajtek. Możemy tam przeczytać, że do końca 2023 roku możemy spodziewać się sieci liczącej nawet 4600 automatów Orlen Paczka.