Microsoft Edge
Microsoft Edge (fot. Mateusz Budzeń | Tabletowo)

Microsoft Edge dostał Bing AI. Możesz już porozmawiać ze sztuczną inteligencją

Z pewnością na najnowszą aktualizację Microsoft Edge czekało wielu użytkowników. Otóż przeglądarka właśnie otrzymała implementację Bing AI, a ze sztuczną inteligencją możemy teraz porozmawiać z poziomu paska bocznego.

Przeglądarka wzmocniona przez sztuczną inteligencję

Oczywiście temat wykorzystania sztucznej inteligencji w aplikacjach, w tym również w przeglądarkach internetowych, nie jest nowy. Warto jednak zauważyć, że dotychczas często sprawdzało się do prostych algorytmów, których zadaniem było wychwycenie wzorców ze sposobu użytkowania przeglądarki, a następnie podsunięcie dopasowanych treści lub aktualnie potrzebnych funkcji. Firma z Redmond postanowiła pójść jednak o krok dalej, wprowadzając technologię bazującą na rozwiązaniach ChatGPT.

W najnowszej aktualizacji, która jest właśnie udostępniana użytkownikom, w Microsoft Edge wprowadzony został chatbot bazujący na Bing AI.

Wypada wspomnieć, że technologia już wcześniej trafiła do deweloperskich wersji przeglądarki, a teraz wdrażana jest w kanale stabilnym dla wszystkich użytkowników w systemie Windows i macOS. Co więcej, z Bing AI mogliśmy już spotkać się w wyszukiwarce Microsoftu.

Microsoft Edge Bing AI
(fot. Tabletowo.pl)

Jak korzystać ze sztucznej inteligencji w Microsoft Edge?

W celu rozpoczęcia rozmowy ze sztuczną inteligencją wystarczy kliknąć na dużą ikonę Bing w prawym, górnym rogu przeglądarki Edge. Wówczas zostanie aktywowany pasek boczny z chatbotem, który pod względem funkcjonalności i wyglądu interfejsu jest prawie identyczny, jak Bing AI dostępny z poziomu aplikacji Bing na smartfony. Możemy więc zadawać identyczne pytania, a także poprosić m.in. o napisanie krótkiej historii czy podanie przepisu na obiad.

Nie zabrakło też funkcji, które docenią przede wszystkim użytkownicy Microsoft Edge. Otóż pod uwagę brany jest również kontekst strony internetowej, którą przeglądamy. W związku z tym, możemy poprosić chatbota o podsumowanie informacji podczas robienia zakupów czy o streszczenie artykułu.

Microsoft Edge Bing AI
(fot. Tabletowo.pl)

Należy jednak pamiętać, że opisywana technologia jest dostępna dla osób, które zapisały się do listy oczekujących na sprawdzenie możliwości Bing AI i otrzymały dostęp. Oczywiście jeśli już wcześniej uzyskaliśmy dostęp, to teraz wystarczy tylko zalogować się na odpowiednie konto Microsoftu w przeglądarce.

To dopiero początek

Rozbudowane narzędzia, wykorzystujące sztuczną inteligencję, będą coraz powszechniejsze. Śmiem twierdzić, że w tym roku podobne rozwiązania trafią do wielu produktów, a także konkurencyjnych przeglądarek – np. Opera zapowiedziała implementację Chat GPT. Dowiedzieliśmy się również, że sztuczna inteligencja zostanie udostępniona użytkownikom Gmaila i Dokumentów Google.

Ponadto, jak przewiduje The Verge, Microsoft Edge będzie jednym z wielu produktów, w którym Microsoft wykorzysta sztuczna inteligencję i rozwiązania bazujące na Chat GPT. Na najbliższym wydarzeniu, które odbędzie się 16 marca i będzie poświęcone sztucznej inteligencji, mamy dowiedzieć się o wykorzystaniu rozwiązań bazujących na Bing AI w pakiecie MS Office i innych aplikacjach z Redmond. Trzeba przyznać, że ten rok pod względem sztucznej inteligencji zapowiada się naprawdę ciekawie.