Lublin jest już w sieci Orange #hello5G. Mamy mapę nadajników

Adopcja sieci 5G w polskich miastach powoli postępuje. Co prawda żaden operator nie potrafi zaoferować jeszcze zawrotnych prędkości przesyłu danych, ale jest i będzie coraz lepiej. Teraz 5G zawitało do Lublina.

Lublin z #hello5G

Operatorzy przerzucają się kolejnymi ogłoszeniami w sprawie rozwoju sieci 5G w Polsce. Wciąż są to rozwiązania niewykorzystujące nowych pasm częstotliwości, bo te nie zostały jeszcze rozdzielone drogą aukcji przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, ale pewna część klientów może już korzystać z szybszego internetu w wybranych lokalizacjach. Orange przekazało dziś, że do miast, w których uruchomiono stacje bazowe z 5G, dołączył Lublin.

Łączność z siecią 5G w Lublinie możliwa jest dzięki wykorzystaniu technologii DSS. Orange udostępnia szybszy przesył danych, bazując na częstotliwościach, którymi już dysponuje. W ramach wykorzystywanego obecnie LTE 2100 MHz, wyznaczono blok o szerokości 15 MHz, który może w zależności od aktualnych potrzeb obsługiwać użytkowników zarówno 4G, jak i 5G. Taka agregacja pasm z już działającymi częstotliwościami LTE, pozostawia użytkownikom przyjemną opcję osiągnięcia szybkości pobierania na poziomie nawet 390 Mb/s na smartfonie.

Włączenie agregacji pasm z częstotliwości 2100 MHz nie powinno wpływać negatywnie na jakość połączeń 4G. Zasoby są dynamicznie przydzielane na konkretnej stacji bazowej, w zależności od potrzeb. W ten sposób mając telefon z modemem 5G, powinniśmy odczuć zdecydowanie szybsze pobieranie, a będąc w posiadaniu smartfona z LTE, nie ucierpimy przez maniaków pobierania dużych plików przez sieć mobilną.

Pomarańczowi udostępnili mapę nadajników 5G w Lublinie. Dzięki temu można zorientować się, w jakich okolicach najlepiej szukać zasięgu sieci.

Play i Plus także do przodu

Oprócz Orange, także Play dynamicznie rozbudowuje swoją sieć nadajników. Dopiero co zaktualizowano ich liczbę o kolejne 68 sztuk. Zgodnie z zapowiedzią z początku miesiąca, jeszcze przed zakończeniem wakacji, Fioletowi będą mogli pochwalić się największą siecią 5G w Polsce. Choć Plus wydaje się pozostawać nieco z tyłu, także Zieloni przekazali niedawno, że z ich sieci 5G, może już korzystać ponad 13 milionów Polaków.