Oppo Watch smartwatch

Oppo Watch oficjalnie! Zakrzywiony ekran w smartwatchu bez Wear OS, ale na Androidzie

Swego czasu wydawało się, że smartwatche nie mają większej przyszłości. Z niewyjaśnionych względów zrobił się zastój na rynku, który jednak w ostatnim czasie powoli mija, a zainteresowanie nimi jest coraz większe. Niedawno Xiaomi zaprezentowało swój zegarek inteligentny oparty o Wear OS, Mi Watch, a teraz Oppo wchodzi do gry ze swoim pierwszym modelem – Oppo Watch.

Wygląda podobnie do Apple Watcha

Gdy w sieci pojawiły się pierwsze rendery przedstawiające Oppo Watcha, wszyscy jednogłośnie orzekli, że jest to “Apple Watch z Wear OS”. Trudno się z tym nie zgodzić. Formą zdecydowanie przypomina najpopularniejszy zegarek inteligentny, jaki jest dostępny na rynku, ale tak samo jest w przypadku wszystkich okrągłych zegarków – każdy jeden jest do siebie podobny.

Największym wyróżnikiem Oppo Watcha jest fakt, że ekran z obu stron jest zagięty. Trudno w tym momencie oceniać czy to jest dobry ruch czy nie. Muszę jednak przyznać rację Grześkowi, który ma obawy o funkcjonalność tego rozwiązania – załamywanie się światła na krawędziach zakrzywionego ekranu smartwatcha może być irytujące.

Z drugiej strony – często efektywność bierze górę nad ergonomią, również w smartfonach, a my je kupujemy, więc… pozostaje poczekać, by sprawdzić, jak to rozwiązanie będzie sprawdzało się w praktyce. Jakoś właściciele Apple Watcha nie narzekają, a w nim też ekran jest lekko zaokrąglony, więc może nie ma o co „bić piany”.

Oppo Watch oficjalnie! Zakrzywiony ekran w smartwatchu bez Wear OS, ale na Androidzie

Oppo Watch w dwóch wersjach

Oppo zdecydowało, że pierwszy smartwatch firmy dostępny będzie w dwóch wersjach:

  • 46 mm z 1,91-calowym ekranem AMOLED
  • 41 mm z 1,6-calowym ekranem AMOLED

Wyświetlacz większego Oppo Watcha ma 1,91 cala i charakteryzuje się 100-procentowym pokryciem palety kolorów DCI-P3. Do tego zagęszczenie pikseli na cal wynosi 326 ppi, przy rozdzielczości 440×473 pikseli. To brzmi naprawdę dobrze. Sama aluminiowa koperta ma grubość 4,5 mm. Producent deklaruje jej odporność na wodę, do 5 ATM. Wersja 41 mm jest szczelna tylko do 3 ATM.

Oppo Watch oficjalnie! Zakrzywiony ekran w smartwatchu bez Wear OS, ale na Androidzie

Ale ekran to nie wszystko

Co ciekawe, Oppo Watch nie działa pod kontrolą Wear OS, na co się zapowiadało. Producent przekazał, że jego oprogramowanie – ColorOS Watch – jedynie bazuje na Androidzie. Mówimy jednak o urządzeniu, które zadebiutowało w Chinach. Możliwe, że Oppo podejmie inne decyzje co do software’u na innych rynkach.

W niektórych krajach Oppo Watch będzie wspierać eSIM (w Polsce dostępny póki co tylko w Orange). Na wyposażeniu zegarka znajdziemy też pulsometr oraz dwa przyciski fizyczne, odpowiedzialne za sterowanie urządzeniem – nie ma za to fizycznej koronki (z której podobno w kolejnej generacji Watcha też ma zrezygnować Apple).

W środku działa procesor Snapdragon Wear 2500, który wspiera 1 GB RAM i 8 GB pamięci wbudowanej.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Oppo Watch oficjalnie! Zakrzywiony ekran w smartwatchu bez Wear OS, ale na Androidzie

Materiały promocyjne wskazują, że zegarek ma wytrzymywać do 40 godzin pracy (wersja 41 mm – tylko 24 h). W trybie oszczędności energii większa edycja może „dociągnąć” nawet do 21 dni. Ponieważ Oppo Watch będzie wspierał szybkie ładowanie VOOC, wystarczy 15-minutowy kontakt z ładowarką, by zapewnić 46% energii w baterii. Naładowanie jej do pełna zamie 75 minut.

 

Ceny pierwszego zegarka Oppo w Chinach wynoszą:

  • 1999 juanów za wersję 46 mm (~1110 zł)
  • 1499 juanów za wersję 41 mm (~830 zł)

Jeśli firma zechce sprzedawać ten smartwatch także w naszym kraju, na pewno się o tym dowiecie.

Oppo Watch oficjalnie! Zakrzywiony ekran w smartwatchu bez Wear OS, ale na Androidzie

Smartwatche z NFC, którymi można płacić w Polsce – jakie warto kupić?

źródło: własne, Oppo, The Verge, Engadget