Recenzja OnePlus Nord 2 - fot. Tabletowo.pl

OnePlus jednak nie połączy OxygenOS i ColorOS w jedną nakładkę systemową

Kilka miesięcy temu OnePlus informował o mocnym zacieśnieniu współpracy z Oppo, dzięki czemu nakładki obydwu firm miały zostać zunifikowane, łącząc najlepsze funkcje obydwu z nich. Teraz producent zmienia zdanie – do fuzji nie dojdzie, lecz OxygenOS i ColorOS zauważalnie się do siebie zbliżą.

OnePlus zmienia zdanie

W czerwcu 2021 roku doszło do wzmocnienia współpracy pomiędzy Oppo i OnePlusem, które mają wspólną firmę-matkę: BBK Electronics. Trzy miesiące później ogłoszono, że OxygenOS i ColorOS zostaną połączone w jeden system.

OxygenOS OnePlus integracja z Oppo
Schemat z września 2021 roku, zakładający unifikację obydwu systemów (źródło: androidauthority)

Miało to zapewnić użytkownikom tego pierwszego więcej funkcji, zaś korzystający z tego drugiego powinni dzięki zmianie odczuć wzrost wydajności i odciążenie smartfona. Problem w tym, że do fuzji… nie dojdzie. A przynajmniej nie w takiej formie, o jakiej była mowa jeszcze parę miesięcy temu.

Na oficjalnym forum OnePlusa pojawił się wpis, w którym to założyciel firmy, Pete Lau, podsumowuje osiągnięcia marki na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy oraz przedstawia plany na przyszłość. CEO zapowiedział, że zmiany w markach OxygenOS i ColorOS zostaną wdrożone na nieco innym szczeblu.

Firma planuje stworzyć ujednoliconą „bazę” pod obydwa systemy, dzięki czemu posiadacze smartfonów obu marek będą mogli korzystać ze sprawnego, wydajnego systemu pełnego ciekawych funkcji.

Plan OnePlus odnośnie OxygenOS i ColorOS w 2022 roku
Nowy schemat, zakładający dalszą odrębność OxygenOS i ColorOS (fot. OnePlus)

Czym więc będzie się od siebie różnić to oprogramowanie? Przede wszystkim wyglądem. OnePlus pragnie, by OxygenOS zachował swój dotychczasowy charakter. Nakładka ta ma pozostać bliska czystemu Androidowi i skupiać się na świetnych wrażeniach z obcowania z tym systemem. Firma nie dzieli się natomiast zbyt wieloma szczegółami na temat zmian w ColorOS. Więcej informacji na temat nowych wersji nakładek ma pojawić się w nadchodzących miesiącach.

Nowości dla graczy i ultraszybkie ładowanie

Pete Lau dzieli się ze społecznością również pierwszymi informacjami na temat nadchodzących funkcji dla graczy. Już wkrótce, gdy OnePlus 10 Pro zadebiutuje w Europie, producent udostępni na tym modelu HyperBoost Gaming Engine, czyli zestaw narzędzi poprawiających wrażenia podczas gier.

W jego skład mają wchodzić trzy główne elementy – stabilizator FPS, dynamiczne dostosowywanie taktowania procesora w celu zmniejszenia opóźnień wyświetlacza oraz kontroler zużycia GPU, dzięki któremu układ graficzny ma zużywać do 36% mniej energii.

OnePlus HyberBoost Gaming Engine
fot. OnePlus

Firma zapowiada, że w drugim kwartale tego roku na rynek na wejść pierwszy smartfon OnePlusa oferujący ultraszybkie ładowanie SUPERVOOC, wykorzystujące aż 150 W mocy. Jak zapewnia producent, pozwala to naładować akumulator o pojemności 4500 mAh do połowy w zaledwie 5 minut.

Technologia ta ma równocześnie dbać o baterię, zapewniając 80% pierwotnej pojemności po 1600 cyklach ładowania. Nowe SUPERVOOC ma być kompatybilne z dotychczasowymi standardami – PPS, Power Delivery oraz Quick Charge.