Obraz przedstawia zestaw nowych ułatwień dostępu dla osób niedowidzących i niewidomych, wprowadzanych przez Google do systemu Android i przeglądarki Google Chrome.
Nowe funkcje w Chrome i na Androidzie (źródło: Google)

Nowe funkcje w Androidzie i Chrome. Google o nikim nie zapomina

Sztuczna inteligencja Google to nie tylko chatbot czy generator treści i obrazów. AI przydaje się również w codziennym życiu. Najnowsze funkcje, wprowadzone przez Google w Androidzie i Chrome, z pewnością Ci to udowodnią.

Nowe funkcje Androida ułatwią życie

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Dostępności (ang. Global Accessibility Awareness Day, GAAD) Google zaprezentowało najnowsze aktualizacje dla systemu Android oraz przeglądarki Chrome. Jednym z punktów zaczepienia była oczywiście sztuczna inteligencja.

Już w zeszłym roku Gemini rozszerzyło możliwości czytnika ekranu Androida TalkBack. Czytnik ten wspomaga osoby niewidome i niedowidzące w poznaniu tego, co jest prezentowane na ekranie smartfona. System odpowiedzialny jest za generowanie opisów obrazów, nawet jeśli dana grafika nie została opatrzona tekstem alternatywnym.

Teraz osoby niewidome i niedowidzące będą mogły również zadawać pytania na temat otrzymanych lub wyświetlonych obrazów, a także całego ekranu smartfona. Google zaznacza, że odświeżony TalkBack w aplikacjach zakupowych pomoże m.in. sprawdzić, z jakiego materiału został wykonany dany przedmiot lub czy jest dla niego dostępny rabat.

Na smartfonach z Androidem ma pojawić się również Expressive Captions. Funkcja ta odpowiedzialna jest za generowanie napisów w czasie rzeczywistym do każdego dźwięku. Sztuczna inteligencja ma nie tylko przekazywać słowa, ale również sposób mówienia czy wyrażanie emocji. Opcja jest już wdrażana, jednak wyłącznie w języku angielskim w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii na urządzeniach z Androidem 15 i nowszym.

Nowe ułatwienia dla niewidomych i niedowidzących w Google Chrome

Kilka przydatnych nowości zapowiedziano również dla przeglądarki Chrome. Użytkownicy znajdą tam funkcje napisy na żywo oraz opisy obrazów, przeznaczone dla osób korzystających z czytników ekranu.

Google wprowadza też ułatwienia dla otwartych i zeskanowanych plików PDF. Dotychczas użycie czytnika ekranu w Chrome na komputerze nie było możliwe, jednak sytuacja zmienia się dzięki technologii optycznego rozpoznawania znaków (OCR). Przeglądarka umożliwi teraz rozpoznawanie typów plików, wyróżnianie, kopiowanie i wyszukiwanie tekstu.

W Chrome na Androidzie działać ma również funkcja Page Zoom. Dzięki niej osoba niedowidząca może zwiększyć rozmiar tekstu, a wszystko to bez wpływu na układ przeglądanej strony internetowej. Wielkość liter można ustalić dla pojedynczej strony lub wszystkich otwieranych. Aby włączyć tę funkcję, wystarczy stuknąć w trzy kropki, zlokalizowane w prawym górnym rogu aplikacji, otworzyć sekcję Ustawienia, a następnie ustawić powiększenie w zależności od własnych potrzeb.