Reklama
(fot. pixabay.com)

Ulepszone Mapy Apple zaczynają pojawiać się w Europie. Niestety, nie w Polsce

Wybrani właściciele iPhone’ów i innych urządzeń z Cupertino mogą już testować znacząco odświeżone Mapy Apple. Aktualizacja wprowadza bardziej szczegółowe informacje, a także nowe funkcje.

Reklama

Nawigacja Apple z nowościami dla Europejczyków

Wśród nowości zaprezentowanych podczas tegorocznej konferencji WWDC znalazły się zmiany szykowane dla użytkowników Map Apple. Dowiedzieliśmy się, że bardziej szczegółowe mapy pojawią się w większej liczbie krajów. Ponadto, aplikacja otrzyma przewodniki po miastach, które ułatwią odkrycie interesujących miejsc, a także wdrożone zostaną unikalne opcje i odświeżony interfejs dla rowerzystów. Dodatkowo, w mapach widoczne będą lokalizacje punktów ładowania samochodów elektrycznych.

PIerwsza międzynarodowa ekspansja, obejmująca m.in. Wielką Brytanią, Irlandię i Kanadę, ma nastąpić jeszcze w tym roku. Oczywiście, jak już przyzwyczaiło nas Apple, zmiany w domyślnych aplikacjach wprowadzane są wraz z aktualizacjami całego systemu operacyjnego. Nie inaczej jest w tym przypadku – odświeżone mapy są częścią iOS 14.

Mapy Apple – zmiany.
Mapy Apple – stara vs. nowa wersja(fot. Justin O’Beirne)

W związku z tym, że wszyscy zainteresowani mogą już dołączyć do programu testowego iOS 14, to część osób zaczęła zgłaszać, że otrzymała dostęp do nowej wersji nawigacji. Jak zauważa Justin O’Beirne, śledzący wdrażanie aktualizacji w różnych regionach, odświeżone Mapy Apple pojawiły się u wybranych osób na terenie Wielkiej Brytanii. Obecnie testy są jednak mocno ograniczone – dostęp ma około 3% urządzeń Apple.

Przyglądając się stosowanej przez Apple polityce wdrażania i sprawdzania nowości w aplikacji Mapy, można zauważyć, że okres publicznych testów zajmuje najczęściej od 16 do 49 dni. Sugeruje to, że opisane nowości powinny trafić do wszystkich użytkowników już w dniu premiery pierwszego, finalnego wydania iOS 14.

Mapy Apple w Polsce wciąż są traktowane jako produkt drugiej kategorii

Wśród najczęściej instalowanych aplikacji przez polskich użytkowników iOS z pewnością znajdują się Mapy Google. Cóż, większość nie jest zadowolona z domyślnych Map rozwijanych przez Apple. Nie powinno to dziwić, w końcu oferują one odczuwalnie uboższą bazę ważnych punktów, gorzej radzą sobie z informowaniem o utrudnieniach na drodze, a także mają zauważalnie mniej funkcji.

Niestety, nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić w ciągu najbliższych lat. Najwidoczniej sprzedaż iUrządzeń w Polsce nie jest na wystarczającym poziomie, aby zwrócić uwagę Apple. Na szczęście, konkurencyjna usługa Google wypada coraz lepiej na sprzęcie z Cupertino. Nie chodzi wyłącznie o zmiany wdrażane w samej aplikacji, ale również o współpracę z rozwiązaniami Apple – na przykład z ostatnio dodaną obsługą ekranu głównego w CarPlay czy szykowaną aplikacją na Apple Watcha.