Mapy Apple, Spotify i kalendarz na ekranie głównym. (fot. Tabletowo.pl)

Wreszcie! Mapy Google na ekranie głównym CarPlay i na Apple Watchu

Korzystanie z aplikacji Mapy Google na iUrządzeniach stało się odczuwalnie wygodniejsze. Z wprowadzonych zmian powinni być zadowoleni użytkownicy oprogramowania CarPlay i właściciele Apple Watchy.

Pulpit CarPlay z obsługą nawigacji Google

Wraz z iOS 13, Apple zdecydowało się na znaczące odświeżenia swojego oprogramowania dla kierowców. Wśród nowości w CarPlay znalazł się nowy ekran główny, składający się z interaktywnych kafelków, wyświetlających najważniejsze informacje z uruchomionych aplikacji. Dzięki temu, na jednym ekranie kierowca mógł mieć podgląd nawigacji, odtwarzacza muzyki czy najbliższych wydarzeń z kalendarza.

Niestety, główny pulpit posiadał ograniczenia. Obsługiwał on wyłącznie Mapy Apple, które przykładowo w Polsce odczuwalnie odstają od Map Google. W związku z tym, użytkownik korzystający z nawigacji innych firm, wciąż musiał wyświetlać je w trybie pełnoekranowym, bez szybkiego dostępu do chociażby Apple Music czy Spotify.

Mapy Google – aplikacja CarPlay.
Mapy Google na głównym pulpicie CarPlay (fot. Google)

Zapowiedź zmian przyszła wraz z iOS 13.4. Aktualizacja wprowadziła bowiem obsługę innych nawigacji na pulpicie CarPlay. Nie można było jednak korzystać z nich od razu po zainstalowaniu nowej wersji iOS. Apple wymagało od twórców aplikacji wdrożenia odpowiednich zmian, dostosowujących interfejs do interaktywnego kafelka na ekranie głównym.

Google w końcu skorzystało z możliwości udostępnionej przez Apple. Mapy Google zyskały bowiem obsługę ekranu głównego i można już z nich korzystać identycznie, jak z podstawowej nawigacji iPhone’a. Proces udostępniania nowości już się rozpoczął, więc w ciągu najbliższych dni zmiany powinny trafić do wszystkich użytkowników.

Mapy Google na Apple Watchu

Kolejna nowość w nawigacji Google skierowana jest dla właścicieli Apple Watchy. Firma z Mountain View wydała nową aplikację na smartwatche z logo nadgryzionego jabłka. Nie trzeba będzie już korzystać z Map Apple, aby mieć dostęp do wskazań nawigacji na nadgarstku.

Podpowiedzi, prowadzące krok po kroku do celu, wyświetlane są niezależnie od uruchomionego trybu w Mapach Google – w nawigacji dla pieszych, rowerzystów czy kierowców.

Nawigacja Google na Apple Watchu (fot. Google)

Z własnego doświadczenia wiem, że wskazania pokazywane na ekranie Apple Watcha najbardziej przydają się podczas pieszych i rowerowych wycieczek. Nie trzeba już spoglądać na ekran iPhone’a, aby wiedzieć, w którym kierunku powinniśmy za chwilę skręcić.

Nie poznaliśmy dokładnej daty wydania aplikacji Mapy Google na watchOS. Google poinformowało tylko, że nowość pojawi się w ciągu najbliższych tygodni.