Nothing Phone (2), fot. Tabletowo

Od dziś każdy może zaprogramować diody w smartfonach Nothing

Jednym z najjaśniejszych, nomen omen, punktów specyfikacji smartfonów Nothing jest ich system oświetlenia Glyph znajdujący się z tyłu urządzeń. Od dziś każdy będzie mógł zintegrować LED-owe taśmy ze swoją aplikacją.

Świetlisty interfejs smartfona

Jedni producenci chwalą się smartfonami, które uruchamiają popularne tytuły w ulepszonych wersjach, inni skupiają się natomiast na funkcjach związanych ze sztuczną inteligencją. Nothing postawił na wrażenia wizualne i od początku swojej kariery produkuje urządzenia wyposażone w interfejs Glyph oparty na taśmach LED, widocznych na pleckach smartfonów.

Takie oświetlenie ma szereg zastosowań. Może informować nas o powiadomieniach, nieodebranym połączeniu lub współpracować z aplikacjami. Do tej pory możliwość skorzystania z Glyph była mocno ograniczona. To się jednak wkrótce zmieni. Nothing udostępnił właśnie materiały umożliwiające integrację obsługi interfejsu w tworzonych przez nas aplikacjach.

glyph interfejs smartfon nothing phone 2
Możliwość interfejsu Glyph wbudowane w Nothing Phone (2). (fot. Katarzyna Pura | Tabletowo.pl)

Intefejs Glyph dla (prawie) każdego

Firma pochwaliła się udostępnieniem potrzebnych bibliotek na swoim oficjalnym blogu. Odwiedzając link prowadzący do GitHuba otrzymujemy wymagane repozytorium oraz szczegółową instrukcję, aby przejść do implementacji szybko i bezproblemowo.

W przypadku Nothing Phone (1) otrzymujemy 12 programowalnych stref LED, Phone (2) oferuje ich natomiast aż 33. Oczywiście, aby wykorzystać maksymalnie potencjał otrzymanych materiałów musimy znać się co nieco na programowaniu aplikacji mobilnych.

Programiści mogą w każdej chwili pobrać Glyph Developer Kit oraz zapisać się na listę, aby otrzymać powiadomienie w momencie, kiedy producent uruchomi rejestrację na klucze API. Jeżeli Wasza ulubiona gra lub aplikacja na Androida zyska w najbliższym czasie obsługę interfejsu Glyph, będzie to zasługa właśnie tego repozytorium.

Ciekawe, czy instrukcje dot. programowania interfejsu w nadchodzącym Nothing Phone (2a) pojawią się w ciągu kilku tygodni od premiery smartfona. Choć wspominaliśmy, że urządzenie może nie otrzymać znaku rozpoznawalnego firmy, to nieoficjalny render nie oznacza, że sprzęt faktycznie wyróżniałby się brakiem wsparcia dla interfejsu Glyph. Wszystkiego przekonamy się na targach MWC w Barcelonie w dniach 26-29 lutego 2024. Wtedy odbędzie się europejska premiera nowego smartfona Nothing.