Nokia - logo
(źródło: Nokia)

Nokia pokazała nową jakość rozmów telefonicznych

Technologiczny gigant pochwalił się swoją nowoczesną i innowacyjną technologią. Nokia pokazała, że rozmowy telefoniczne nie muszą być monofoniczne, a w przyszłości (choć zapewne dość odległej) będziemy mogli cieszyć się dziękiem przestrzennym.

Nokia chce ulepszyć rozmowy

Dźwięk przestrzenny to technologia, która powoduje takie rozpraszanie się dźwięku, aby prawdziwie otoczyć nim użytkownika. Jest on stosowany przede wszystkim w grach czy produkcjach filmowych, a do jego odtwarzania konieczne jest wykorzystanie kilku kanałów dźwięku.

Nokia pochwaliła się, że ten rodzaj technologii udało się wdrożyć do rozmowy telefonicznej audio i wideo. Było to możliwe dzięki sieci komórkowej 5GA i skorzystaniu z kodeka 3GPP Immersive Voice and Audio Services (IVAS). Firma uważa, że to ogromny przełom oraz jeden z największych kroków naprzód w zakresie rozmów głosowych na żywo.

Zastosowany kodek IVAS stanowi część nowego standardu sieci 5G Advanced, nazywanej także w skrócie 5GA, która rozwija się już na terenie Chin pod skrzydłami China Mobile. Operator ten wspomina, że nowa technologia ma pozwolić na zwiększenie wydajności aż o 300%.

Dźwięki przestrzenne w czasie rzeczywistym

Nokia zaznacza, że obecnie obsługiwane rozmowy ograniczają się do wersji monofonicznej. Wykorzystanie nowoczesnej sieci 5GA mogłoby jednak umożliwić prowadzenie przestrzennych, głosowych rozmów na żywo. Metoda ta zapewniłaby komunikującym się osobom dotychczas niespotykane wymiary akustyczne, a w praktyce uczyniłaby rozmowy zdecydowanie bardziej naturalnymi.

Jak wynika z informacji przekazanych Reuterowi przez dyrektora generalnego Nokii, rozmowa przestrzenna mogłaby zostać obsłużona przez zdecydowaną większość obecnie sprzedawanych smartfonów. Warunkiem użycia tej technologii jest wyposażenie telefonu w dwa mikrofony.

Rozmowa z wykorzystaniem dźwięku przestrzennego w czasie rzeczywistym, a więc z zastosowaniem kodeka IVAS, została skutecznie wypróbowana przez Pekka Lundmarka – dyrektora generalnego Nokii – w rozmowie ze Stefanem Lindströmem, ambasadorem Finlandii ds. cyfryzacji i nowych technologii.

Nad wdrożeniem technologii IVAS do nowoczesnej sieci 5GA pracują także inne firmy niż Nokia. Mimo to pewnie jeszcze sporo czasu upłynie, zanim uzyskamy dostęp do dźwięku przestrzennego podczas rozmów telefonicznych audio i wideo.