pickup Nikola Badger
Nikola Badger (fot. Nikola)

Nikola Badger – wodorowo-elektryczny pickup coraz bliżej

Firma Nikola, która zamierza powalczyć z Teslą, niebawem rozpocznie proces rezerwacji na swojego bezemisyjnego pickupa.

Nie tylko małe auta do miasta

Samochody elektryczne już od dłuższego czasu nie są postrzegane wyłącznie jako pojazdy przeznaczone do poruszania się na niewielkich odległościach w mieście. Współczesne elektryki potrafią zapewnić osiągi, które do niedawna były zarezerwowane dla supersamochodów, wyposażonych w potężne silniki spalinowe. Ponadto, zaczynają oferować coraz lepszy zasięg i rozmiary mogące sprawdzić się nawet podczas rodzinnych wyjazdów.

Niemcy: ładowarka pojawi się na każdej stacji benzynowej

Tesla Model S, Audi e-tron czy Porsche Taycan to dopiero początek. Elektryfikacja czeka również pickupy. Co więcej, w ciągu najbliższych lat nie zobaczymy tylko jednego pickupa z silnikiem elektrycznym. Szykuje się starcie kilku silnych przeciwników – Tesla Cybertruck, Rivian R1T czy Nikola Badger.

Ambitne plany i dobrze zapowiadający się pickup

Nikola Motor Company, startup z Arizony, może nie ma dużego doświadczenia na rynku motoryzacyjnym, ale jego pracownikom nie brakuje ciekawych pomysłów i sporych ambicji. Trevor Milton, prezes i założyciel firmy, wierzy, że Nikola Badger powalczy z Teslą Cybertruck i Fordem F-150.

pickup Nikola Badger
Nikola Badger (fot. Nikola)

Trzeba przyznać, że nadchodzący samochód Nikoli zapowiada się naprawdę interesująco. Firma postawiła na połączenie napędu wodorowego z elektrycznym. Wodór jest przekształcany w energię wykorzystywaną do napędzania silnika elektrycznego, ale pickup może również poruszać się wyłącznie na napędzie w pełni elektrycznym.

Producent deklaruje, że łączny zasięg w trybie mieszanym (FCEV i BEV) ma wynosić aż 600 mil, czyli około 965 kilometrów. Z kolei na samym akumulatorze, Badger pokona do 300 mil (około 482 km). Warto tutaj jeszcze wspomnieć o sportowych osiągach – ponad 900 KM i sprint od 0 do 100 km/h trwający nieznacznie ponad 3,2 sekundy.

Niebawem będzie można składać zamówienia

Trevor Milton za pośrednictwem Twittera ogłosił, że 29 czerwca zostaną otwarte rezerwacje oraz zamówienia przedpremierowe na Badgera. Niestety, zainteresowani klienci będą musieli uzbroić się w cierpliwość – zelektryfikowany SUV wejdzie do produkcji dopiero w 2022 roku.

https://twitter.com/nikolatrevor/status/1270112610277568513?s=20

Należy zaznaczyć, że firma Nikola nie dostarczyła jeszcze żadnego samochodu. Co więcej, nie posiada ona własnej fabryki – pierwsza ma powstać w Coolidge w stanie Arizona. Firma ma nadzieję, że jej budowa rozpocznie się w tym roku. Milton zaznacza, że Badger będzie powstał we współpracy z innym producentem, który zostanie ujawniony w ciągu najbliższych miesięcy.

Brak produktów, a nawet brak przychodów, nie przeszkodziły Nikola Motor Company w osiągnięciu imponującego wyniku na giełdzie. Kapitalizacja firmy wynosi ponad 28 mld dolarów, czyli więcej niż wycena chociażby Forda. Wyraźnie więc widać, że w zapewnienia i ambitne plany wierzą nie tylko pracownicy.

Polecamy również:

Alfa Romeo planuje wprowadzić elektrycznego SUV-a w 2022 roku

źródło: TechCrunch