pickup Nikola Badger
Nikola Badger (fot. Nikola)

Nikola Badger – wodorowo-elektryczny pickup o świetnym zasięgu

Firma Nikola, która znana jest głównie z bezemisyjnych ciężarówek, zaprezentowała koncept pickupa. Trzeba przyznać, że maksymalny zasięg i osiągi robią wrażenie.

Reklama

Mocarny i nowoczesny pickup

Nikola Badger, w przeciwieństwie do Tesli Cybertruck, Riviana R1T czy nowego Hummera, nie jest dostępny wyłącznie w wersji z silnikiem elektrycznym i pakietem akumulatorów. Producent, podobnie jak w swoich dużych ciężarówkach, postawił na połączenie napędu wodorowego z elektrycznym.

Reklama

Tak, mamy do czynienia z pojazdem elektrycznym z ogniwami paliwowymi. Zasilany jest on wodorem, który przekształcany jest w energię wykorzystywaną do napędzania silnika elektrycznego. Ponadto, pickup może poruszać się wyłącznie na napędzie w pełni elektrycznym, korzystając z energii zgromadzonej w akumulatorze.

pickup Nikola Badger
Nikola Badger (fot. Nikola)

Łączny zasięg w trybie mieszanym (FCEV i BEV) ma wynosić aż 600 mil, czyli około 965 kilometrów. Z kolei na samym akumulatorze, Badger pokona do 300 mil (około 482 km). Dla porównania, Tesla w przypadku Cybertrucka deklaruje nawet 800 km w topowym wariancie. Z kolei Rivian R1T, bez konieczności sięgania po ładowarkę, ma przejechać około 640 km.

Wodorowo-elektryczny pickup nie tylko ma zapewniać duży zasięg, ale również naprawdę sportowe wrażenia podczas przyspieszania. Sprint od 0 do 100 km/h ma trwać nieznacznie ponad 3,2 sekundy, a więc mówimy o osiągach godnych supersamochodów. Silnik ma generować ponad 900 KM.

Brzmi interesująco, ale…

Podstawowym problemem właścicieli Badgera może okazać się liczba punktów tankowania. Stacje wodorowe, nawet na Zachodzie, często są widokiem znacznie rzadszym niż ładowarki do samochodów elektrycznych. Jasne, pickup Nikoli może pracować wyłącznie na elektryku, ale tutaj pod względem zasięgu nie wypada aż tak dobrze.

pickup Nikola Badger
Nikola Badger (fot. Nikola)

Nikola planuje więc stworzyć infrastrukturę, mającą znacząco podnieść atrakcyjność jej wodorowo-elektrycznych pojazdów. Firma ogłosiła, że zamierza zapewnić 700 stacji wodorowych na terenie Ameryki Północnej. Oczywiście, zanim uda się zrealizować to ambitne przedsięwzięcie, minie trochę czasu.

Badger ma zostać zaprezentowany podczas wydarzenia Nikola World 2020, które planowane jest na wrzesień. Nie wiemy jednak, kiedy pickup trafi do sprzedaży.

Polecamy również:

Poczta Polska i Żabka ogłaszają testy elektrycznej ciężarówki

źródło: The Verge, Nikola