(fot. Samsung Display)

Oto komputer z rozwijanym ekranem! Intel pokazał nam przyszłość

Trzeba będzie zrobić miejsce na rynku na nowy rodzaj urządzeń. Intel zaprezentował prototyp komputera z rozwijanym ekranem. W projekcie maczał palce także Samsung.

Rozwijany ekran w komputerze – to nie sen!

Urządzenia z rozwijanymi ekranami nie są dla nas czymś zupełnie nowym. Mało przecież brakowało, by LG Mobile wprowadziło na rynek smartfon o takich możliwościach. Jednak jeśli chodzi o rynek tabletów, dawno żadna firma nie prezentowała działającego prototypu. Aż do dziś.

Podczas wieczoru premier Intela, w trakcie którego poznaliśmy między innymi nowe procesory Core 13. generacji, firma zaskoczyła nas działającym prototypem komputera, którego ekran można rozwijać. Gadżet zaprezentował JS Choi – dyrektor generalny Samsung Display, czyli firmy, która wyprodukowała elastyczny panel. Skomentował on pokaz słowami:

Ogłaszamy pierwszy na świecie 17-calowy, rozsuwany wyświetlacz dla PC. To urządzenie zaspokoi potrzeby związane z większymi ekranami i przenośnością urządzeń.

Mechanizm zastosowany w prototypie umożliwia rozwinięcie ekranu od przekątnej 13″ do przekątnej 17″. Przy okazji Intel zademonstrował oprogramowanie Unison, które pomaga szybko przesyłać informacje ze smartfonów (także iPhone’ów) na komputery – wszystko dzięki zastosowaniu układów tego producenta.

A Samsung Display slideable PC concept
(fot. Intel / The Verge)

Czy to znaczy, że składane komputery poszły w odstawkę?

Wydaje się, że koncept urządzeń ze składanymi ekranami nie sprawdził się w wypadku laptopów. Swoich sił w tej kategorii próbowało na przykład Lenovo. Zgodnie z sugestiami szefa Samsung Display, branża PC nie idzie w tym kierunku. Jednak sprzęty z rozwijanymi wyświetlaczami – to zupełnie coś innego. Na dużych imprezach technologicznych może pojawiać się coraz więcej takich projektów.

Przedstawiciele Samsunga ani Intela nie wspomnieli ani słowem, kiedy moglibyśmy zobaczyć tę technologię w nowych urządzeniach. Prawdopodobnie miną długie miesiące, zanim producenci odważą się wykorzystać rozwijane ekrany w swoich konstrukcjach. Wystarczy jednak jedna odważna firma – przecież LG było bliskie wprowadzenia do sklepu swojego Rollable. Może będziemy świadkami podobnej premiery jeszcze w przyszłym roku?