Fałszywa strona gov.pl (fot. CSRIT KNF)

300 złotych nagrody od prezydenta Andrzeja Dudy za szczepienie? Uwaga na oszustów!

Powstała nowa strona internetowa, której twórcy próbują wyłudzić dane logowania do banku od nieostrożnych zaszczepionych osób. Nie dajcie się nabrać!

Reklama

Oszustwo „na nagrodę od prezydenta”

„Odbierz 300 zł za szczepienie od Prezydenta Andrzeja Dudy” – taką zachętę można przeczytać na specjalnie spreparowanej stronie internetowej, imitującej rządową witrynę gov.pl.

Zaszczepieni kierowani są na podstronę, przez którą mają zalogować się do swojej bankowości elektronicznej. Całość wygląda bardzo podejrzanie i to całkiem słuszne wrażenie. Wpisując hasła w pola tekstowe, przekazalibyśmy je bezpośrednio oszustom.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego KNF nie pozostawia wątpliwości: żadnej nagrody nie ma. 300 złotych pełni jedynie funkcję haczyka na chcących otrzymać pieniądze za nic. Wchodząc na takie strony można je jedynie stracić.

Niestety, podobne strony powstają jak grzyby po deszczu. Oszuści podszywają się pod banki, firmy kurierskie czy Pocztę Polską. Najlepiej zachowywać czujność i zachowywać dla siebie jakiekolwiek dane dotyczące naszych kont związanych z naszymi środkami.

Komisja Nadzoru Finansowego będzie regularnie ostrzegać nas przed kolejnymi oszustwami tego typu. Ponieważ przestępcy robią się coraz bardziej zuchwali, wszyscy muszą wykazać się czujnością