Google Play Music

To już koniec – usługa Muzyka Google Play zostanie wyłączona. Trzeba się pożegnać

Nie sposób już zliczyć projektów Google, które po jakimś (krótszym lub dłuższym) czasie zostały zamknięte. Niewątpliwie jedną z największych klap był serwis społecznościowy Google+, ale nie wszystkie usługi przędły tak cienko. Już wkrótce jednak kolejna przestanie funkcjonować – Muzyka Google Play zniknie z rynku w ciągu najbliższych tygodni.

Rynek usług strumieniowania muzyki zdominowany jest przez Spotify, z którego korzysta już blisko 300 mln osób. Google nie podaje, ilu użytkowników ma Muzyka Google Play, ale raczej nie ta kwestia zaważyła na podjęciu decyzji o jej zamknięciu.

Usługa Muzyka Google Play wkrótce przestanie działać

Już w maju 2020 roku Google zasygnalizowało, że zamierza odesłać tę usługę na nieformalne cmentarzysko. Wówczas jednak nie poinformowało, kiedy dokładnie zostanie ona wygaszona. Teraz już to wiemy.

Muzyka Google Play 2020
Taki aktualnie widok pojawia się po przejściu do zakładki „Muzyka” w Sklepie Google Play (fot. Tabletowo.pl)

Google poinformowało, że już od końca sierpnia 2020 roku nie będzie możliwe kupowanie i składanie zamówień przedsprzedażowych na muzykę w tej usłudze. We wrześniu użytkownicy w Nowej Zelandii i Republice Południowej Afryki stracą możliwość strumieniowania utworów i korzystania z dedykowanej aplikacji. Miesiąc później ograniczenia te zostaną rozszerzone o użytkowników w pozostałych krajach. W październiku automatycznie zakończone będą też wszystkie subskrypcje.

Google aż do grudnia 2020 roku zachowa jednak wszystkie playlisty, wgrane utwory, zakupioną muzykę, polubienia oraz inne zgromadzone dane, aby korzystający z usługi mogli je pobrać lub przenieść na inną platformę.

Muzyka Google Play – co w zamian? YouTube Music

Google nie pozostawi bowiem użytkowników samym sobie. Już w maju 2020 roku udostępniło narzędzia, pozwalające przenieść zawartość z usługi Muzyka Google Play do nowszej – YouTube Music.

Wystarczy wejść do aplikacji odpowiedzialnej za obsługę tej ostatniej i wybrać opcję „Transfer”, aby przenieść wszystkie dane z zamykanej usługi. Google uprzedza jednak, że w zależności od objętości biblioteki, proces może potrwać nawet kilka godzin, więc dobrze sobie wcześniej zaplanować tę operację, żeby potem nie czekać nerwowo na jej zakończenie.

Jednocześnie użytkownicy mogą też przetransferować podcasty, których nie da się przenieść do usługi YouTube Music. Służy do tego inna aplikacja – Podcasty Google.