Podcasty Google teraz także w przeglądarce

O istnieniu serwisu z podcastami autorstwa Google słyszało niewielu użytkowników. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy była jego dostępność – wyłącznie w aplikacji mobilnej, wyłącznie na systemie Android. Mur niedostępności właśnie runął – Podcasty Google udostępniono w wersji dla przeglądarki internetowej, działającej na komputerach wszelkiej maści oraz urządzeniach mobilnych z systemem iOS.

Naturalnie, dostępność usługi wyłącznie na jednej platformie nie jest jedyną przyczyną, dla której ta nie zdobyła popularności. Wersja na Androida istniała, a samo istnienie było jej największą zaletą. To jedna z prostszych aplikacji, która umożliwia właściwie tylko to, co w podcastach najważniejsze: słuchanie i katalogowanie.

Co ciekawe, strona internetowa, przez którą możemy uzyskać dostęp do materiałów dźwiękowych, jest jeszcze prostsza –  jedynym, co na niej znajdziemy, jest lista podcastów dostępnych do odsłuchania oraz wyszukiwarka. Nie ma żadnych funkcji edycyjnych czy subskrypcyjnych, tylko słuchanie tego, co wybraliśmy z listy proponowanych, ewentualnie to, co znaleźliśmy w wyszukiwarce. 

słuchawki muzyka dziewczyna
fot. whoalice-moore / Pixabay

Konkurencja wewnętrzna groźniejsza od zewnętrznej

Podcasty Google nie mają lekko. Konkurencja zewnętrzna odskoczyła już o ładnych kilka długości, wewnętrzna również miewa się znacznie lepiej. Przez konkurencję wewnętrzną rozumiem serwis… YouTube, gdzie twórcy podcastów często je wrzucają, okraszając materiał jedną lub kilkoma grafikami statycznymi. Z uwagi na powszechną dostępność i preferencje użytkowników, YouTube to wciąż jeden z wygodniejszych sposobów na dostęp do różnych treści, w tym podcastów.

Pojawienie się Podcastów w wersji dedykowanej przeglądarce internetowej to z pewnością dobry znak informujący o tym, że Google nie ma zamiaru (jeszcze) zamykać tego serwisu. Dodatkowo dzięki temu zyskają do nich dostęp posiadacze urządzeń z iOS oraz ci, którzy do słuchania wykorzystują komputery. Czy jednak uda się zagrozić pozycji liderów rynku? Nie sądzę. YouTube, Spotify i inni bawią się świetnie i nie mają zamiaru schodzić z parkietu.

Huawei P Smart 2019 (fot. Miłosz Lis / Tabletowo.pl)

Na koniec pytanie do naszych czytelników własnie o serwis z podcastami. Z którego korzystacie, YouTube, Spotify, Podcasty Apple czy jeszcze inna opcja? A może nie korzystacie wcale? Zachęcam do dyskusji w komentarzach i podzielenia się tym, czy taka forma przekazywania wiedzy i rozrywki wam odpowiada.

Źródło: Google