Ministerstwo Cyfryzacji (źródło: MC)

Oto, czym teraz zajmie się Ministerstwo Cyfryzacji

Minęło 100 dni odkąd Ministerstwo Cyfryzacji pracuje w nowym składzie i pod kierownictwem Krzysztofa Gawkowskiego. Resort podsumowuje ten czas i wytycza cele na kolejne miesiące.

Ministerstwo Cyfryzacji – 100 dni pracy

Nowy rząd wprowadził na stanowiska w Ministerstwie Cyfryzacji własne porządki. Aktualny wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, podsumował, co udało się osiągnąć przez 100 dni działania resortu w obecnej formie.

Jak wskazano na stronach gov.pl. do tej pory udało się zorganizować serię spotkań z organizacjami pozarządowymi, samorządami i organizacjami branżowymi. Wszystko w ramach otwartych konsultacji oraz polityki partycypacji. Uruchomione zostały kursy edukacyjne w temacie bezpieczeństwa w sieci, w których udział biorą dzieci, rodzice i nauczyciele.

18 grudnia 2023 roku przyjęto uchwałę umożliwiającą formalne wsparcie jednej z największych inwestycji zagranicznych w Polsce. Chodzi o budowę fabryki półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem. Obecnie przeprowadzane są analizy w Komisji Europejskiej.

W aplikacji mObywatel pojawiły się w tym roku takie dokumenty jak legitymacja radcy prawnego i aplikanta radcowskiego, a także możliwość potwierdzenia kwalifikacji zawodowych przez pielęgniarki i położne.

aplikacja mObywatel 2.0 Prawo Wykonywania Zawodu Pielęgniarki i Prawo Wykonywania Zawodu Położnej
Ministerstwo Cyfryzacji
źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Plany na najbliższe miesiące

Ministerstwo Cyfryzacji planuje skupić się teraz na kilku dziedzinach. Kluczowe będzie przeprowadzenie przez proces legislacyjny trzech ważnych ustaw: Prawa Komunikacji Elektronicznej, Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa oraz implementacji unijnego Aktu o usługach cyfrowych.

Rozpoczęto też prace nad nad wdrożeniem w Polsce przepisów AI Act oraz nad założeniami funduszu AI, który ma wspierać od 2025 roku projekty i startupy rozwijające AI w Polsce. To dlatego, że tematy związane ze sztuczną inteligencją mają być jednymi z głównych, na których ma zamiar skupić się resort.

Inne przyszłe działania związane są z tym, że ruszył program dla organizacji pozarządowych w ramach konkursu „Zostań cyfrową ekspertką”. Mogą one otrzymać w sumie 6 milionów złotych na finansowanie szkoleń z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) dla kobiet.

Kolejna ścieżka rozwoju to projekt Cyberbezpieczny Samorząd. Za jego pośrednictwem ministerstwo zajmie się „dziurawymi” serwisami internetowymi poszczególnych samorządów. Ze wsparcia skorzystają urzędy gmin, starostwa powiatowe i urzędy marszałkowskie i jednostki organizacyjne samorządów gmin, powiatów i województw.

Podpisano także porozumienie, na mocy którego rusza pierwszy etap dofinansowania dla projektu Krajowego Centrum Przetwarzania Danych (KCPD). Suma inwestycji to prawie 830 milionów złotych.

Co raczej oczywiste, wciąż planowane są nowe rzeczy dla mObywatela. Plan na rok 2024 zakłada m.in. wprowadzenie zakładki „Twoje sprawy” oraz „Twoja firma”, a także modułu mStłuczka (do zgłaszania kolizji drogowych).

Jak widać, możemy spodziewać się kilku zmian – w tym takich, które będą mogły przełożyć się na naszą codzienność. Oby udało się bezproblemowo zrealizować wszystkie założenia resortu. I to w rozsądnym czasie, żeby na 200 dni jego działania, też było się czym pochwalić ;)