intel fabryka w polsce wizualizacja
Źródło: Intel

Intel rezygnuje z fabryki w Polsce?! Mamy oficjalne oświadczenie

W czerwcu 2023 roku Intel zapowiedział zbudowanie w Polsce (dokładniej w Miękini niedaleko Wrocławia) Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników. Dziś w sieci pojawiły się informacje, które poddają w wątpliwość przyszłość tej inwestycji. Poprosiliśmy więc amerykańskiego giganta o komentarz.

Intel zapowiedział budowę fabryki w Polsce w 2023 roku

Ogłoszenie planów zbudowania w podwrocławskiej Miękini Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników, w którym według deklaracji ma znaleźć pracę nawet 2000 osób, zdecydowanie było jednym z najważniejszych wydarzeń w minionym, 2023 roku. W końcu każda inwestycja światowego, globalnego giganta w kraju nad Wisłą jest na wagę złota z wielu powodów.

Proces nie przebiega jednak zgodnie z oczekiwaniami. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że polski rząd zamierza renegocjować umowę z Intelem, gdyż chce, aby przekazał on więcej pieniędzy na wsparcie polskiej nauki. Jednocześnie okazało się, że nie wysłano jeszcze notyfikacji do Unii Europejskiej o dofinansowaniu inwestycji (jest ona wymagana) przez polską stronę – ma ona wynosić 30%. Łączne koszty budowy szacowane są zaś na ~4,6 mld dolarów.

intel fabryka w polsce wizualizacja
Źródło: Intel

Budowa Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini miała rozpocząć się w pierwszym kwartale 2024 roku, a jego uruchomienie planowano na 2027 rok. Firmie może jednak nie udać się dotrzymać terminów, gdyż – jak informuje Forsal – Intel nie wykupił jeszcze działki, na której ma stanąć zakład za blisko 5 mld dolarów. Prawdopodobnie zrobi to dopiero w drugiej połowie 2024 roku.

Polska fabryka Intela powstanie w Niemczech?

Niemiecki portal MDR.DE przekazał, że Intel złożył wnioski o zgodę na zbudowanie dwóch fabryk w Magdeburgu. W połączeniu z informacją o opóźnieniach w Polsce, w sieci pojawiły się spekulacje, że amerykański gigant może zrezygnować z budowy Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini i jego rolę przejmą planowane fabryki w Niemczech.

Byłby to zdecydowanie nieoczekiwany obrót spraw, dlatego poprosiliśmy polski oddział firmy o komentarz, który zamieszczamy poniżej:

Polska od lat jest już miejscem działalności Intela (w Gdańsku pracuje dla nas 4 tysiące osób) i właśnie ten kraj wybraliśmy na miejsce kolejnej inwestycji. Bliskość trzech zakładów: planowanego Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników Wrocław Zachód, planowanego zakładu produkcji półprzewodników w Niemczech oraz istniejącego zakładu produkcji półprzewodników w Irlandii, pomoże zwiększyć odporność i efektywność kosztową europejskiego łańcucha dostaw półprzewodników.

Intel niedawno ogłosił Grega Andersona Dyrektorem Generalnym planowanego Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników Wrocław Zachód. Kontynuujemy współpracę z uniwersytetami i lokalnymi społecznościami, przykładem jest umowa, którą niedawno podpisaliśmy z Politechniką Wrocławską czy też wolontariat w Miękini i Środzie Śląskiej.

Ponadto firma zapewnia, że jest niezmiennie zaangażowana w projekt i ściśle współpracuje z polskim rządem. Dodała też, że z doświadczenia wie, że duże inwestycje jak ta wymagają czasu. Nie ma zatem obaw, że Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników nie powstanie – Intel nie rezygnuje z jego budowy, wbrew temu, co niektórzy sugerują.