Microsoft 365 Copilot
(fot. Microsoft)

Copilot w Microsoft 365 wreszcie nauczył się języka polskiego

Mamy świetną wiadomość dla polskich użytkowników Microsoft 365, którzy nie mogli doczekać się sprawdzenia możliwości Copilot. Sztuczna inteligencja dostępna w pakiecie biurowym nauczyła się języka polskiego.

Microsoft 365 Copilot dostępny w języku polskim

Trzeba przyznać, że trochę musieliśmy poczekać. Otóż Microsoft 365 Copilot został pokazany światu w marcu 2023 roku. Początkowo jednak nie obsługiwał on języka polskiego, co jak najbardziej utrudniało lub nawet uniemożliwiało wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji w Polsce. Teraz to się jendak zmienia.

TJ Devine, starszy dyrektor ds. marketingu produktów w Microsofcie, ogłosił, że Copilot w Microsoft 365 jest teraz dostępny w 16 nowych językach. Najważniejszą informacją z naszej perspektywy jest fakt, że na liście znalazł się język polski. Oznacza to, że sztuczną inteligencję możemy już wykorzystać w aplikacjach należących do pakietu biurowego.

Jak dodaje TJ Devine w udostępnionym wpisie, dzisiaj Copilot w Microsoft 365 może jeszcze nie rozumieć każdego wyrażenia potocznego lub konwencji językowej w danym języku. Microsoft prowadzi jednak intensywne prace, aby udoskonalić możliwości językowe, więc najpewniej w przyszłości rozmowa ze sztuczną inteligencją będzie jeszcze bardziej naturalna. Powinno to sprawić, że korzystanie będzie po prostu wygodniejsze dla większego grona użytkowników.

Microsoft 365 Copilot Excel
(fot. Microsoft)

Co oferuje sztuczna inteligencja Microsoftu?

Zastosowań Copilot w przypadku oprogramowania Microsoft 365 jest naprawdę mnóstwo. W założeniach sztuczna inteligencja ma przełożyć się szybsze wykonywanie wielu czynności, pomagając w ten sposób użytkownikowi. Możemy więc dzięki AI mieć więcej wolnego czasu lub możliwość zrobienia większej liczby zadań w tym samym czasie.

Omawiane rozwiązanie można porównać asystenta, który wspomaga pracę z dokumentami. Przykładowo technologia może nam pomóc w generowaniu dokumentów, wiadomości e-mail, prezentacji i wielu innych. Można ją również wykorzystać do konkretnych zadań w otwartym dokumencie – dajmy na to, do podsumowania danych w Excelu.

Technologia oparta jest na GPT-4 i – jak podkreśla sam Microsoft – łączy moc dużych modeli językowych (LLM) z danymi użytkownika w Microsoft Graph. Pod uwagę brane są m.in. informacje zapisane w kalendarzu, wiadomościach e-mail, czatach czy dokumentach. Ponadto z rozwiązań skorzystamy we wszystkich głównych i popularnych aplikacjach – Word, Excel, PowerPoint, Outlook czy Teams.