OLX
(fot. Mateusz Budzeń | Tabletowo.pl)

OLX wprowadzi nowy system ocen. Wiemy, co się zmieni

Zdecydowanie będzie to spora zmiana dla wielu użytkowników OLX. Firma zapowiedziała nowy, lepszy system ocen.

Co zaoferuje nowy system ocen OLX?

Użytkownicy, którzy mają konto na OLX, zaczęli otrzymywać wiadomości e-mail, w których informowani są wycofaniu dotychczasowego systemu ocen. Zostanie on zastąpiony nowym rozwiązaniem. Firma pochwaliła się też, co zapewni nowy system ocen.

Wśród funkcji, które znajdą się w nowym systemie, będą zweryfikowane oceny. Otóż wyłącznie kupujący będą mogli wystawić ocenę. Dotyczy to osób, które kupią przedmiot z usługą Przesyła OLX i go otrzymają. Firma w ten sposób chce sprawić, że wystawione oceny będą faktycznie dotyczyły rzeczywistych zakupów. Jak łatwo się domyślić w przypadku braku zakupu nie będziemy mogli wystawić oceny.

Ocena będzie opierać się na systemie gwiazdek – użytkownik będzie mógł przyznać od 1 do 5 gwiazdek. Ponadto pojawią się tagi, które pozwolą na dodanie dodatkowych informacji i wskazanie, co wpłynęło na naszą ocenę. Na przykład będziemy mogli zaznaczyć, że przedmiot był zgodny z opisem lub sprzedający był uprzejmy, a paczka została sprawnie wysłana.

Nowy system ocen OLX
Nowy system ocen (źródło: OLX)

Wielu użytkowników powinno też docenić, że wcześniej wystawione oceny będzie można łatwo przejrzeć. Pojawią się one w nowej zakładce o nazwie Wystawione oceny. Dodatkowo w zakładce Sprzedający zobaczymy, którzy sprzedający czekają na naszą ocenę. OLX wspomina, że zakłada Otrzymane oceny pozostanie w dotychczasowym miejscu.

Raczej jest to oczywiste dla użytkowników OLX, ale wypada o tym wspomnieć. Ocena sprzedającego będzie średnią wszystkich otrzymanych przez niego ocen. Natomiast oceny będziemy mogli wystawiać na wszystkich urządzeniach, zarówno na desktopie, jak i na smartfonie.

Kiedy pojawi się nowy system ocen?

OLX zaznacza, że nowe rozwiązanie będzie wprowadzane etapami. Harmonogram prac ma wyglądać następująco:

  • 13 maja – firma przestanie wysyłać prośby o ocenę,
  • 21 maja – firma przestanie zbierać oceny przez jakiś czas,
  • 27 maja – firma przestanie wyświetlać oceny zebrane za pomocą aktualnego systemu, aczkolwiek nasza poprzednia ocena jako sprzedawcy będzie nadal widoczna na profilu i w ogłoszeniach,
  • 3 czerwca – nowy system ocen zostanie udostępniony i wówczas ruszy ponowne zbieranie ocen.