Messenger domyślną aplikacją wiadomości na iOS? Tego chce Facebook

Apple, wprowadzając aktualizację systemu do iOS 14, umożliwiło wybór domyślnych aplikacji dla przeglądarki oraz klienta pocztowego. Okazję w tym wyczuł Facebook, który prowadzi aktywne rozmowy z Apple na temat ustanowienia ich komunikatora domyślną aplikacją wiadomości.

Reklama

Wiadomości na urządzeniach Apple odbierzemy przez Messengera?

Zmiany, wprowadzone w iOS 14, otworzyły swego rodzaju „furtkę” dla Facebooka, jeśli chodzi o ustanowienie ich aplikacji Messenger domyślną do odbierania SMS-ów na urządzeniach z logo nadgryzionego jabłka. Na korzyść Facebooka działa także wprowadzona w zeszłym roku możliwość wysyłania wiadomości przez zewnętrzne aplikacje przy pomocy Siri.

Teraz kolejne zmiany umożliwiły Facebookowi rozpoczęcie rozmów z Apple, w celu integracji ich aplikacji z urządzeniami z iOS. Jak stwierdził Stan Chudnovsky, osoba odpowiedzialna za aplikację Messenger, wszystko zmierza w kierunku ustanowienia komunikatora Facebooka domyślną aplikacją wiadomości w iOS 14.

Apple jednak nie chce się zgodzić tak łatwo. Wszystko z powodu ich ekosystemu i sprzętu, który działa między sobą idealnie, jeśli chodzi o synchronizację. Zmiana domyślnej aplikacji do odbierania wiadomości mogłaby spowodować spadek sprzedaży ich sprzętu, o czym mówi sam Chudnovsky. Dodatkowo iOS 14 nie obsługuje obecnie możliwości zmiany domyślnej aplikacji wiadomości, przez co deweloperzy, odpowiedzialni za rozwój systemu, musieliby go dostosować do nowych opcji.

Messenger zostanie domyślną aplikacją do wiadomości w iOS? Tego chce Facebook
Messenger zostanie domyślną aplikacją do wiadomości w iOS? Tego chce Facebook

Dodatkowo, Facebook zamierza połączyć w jedno wiadomości z ich aplikacji Messenger i Instagram, przez co, gdyby dołączyć do nich jeszcze SMS, mógłby powstać ogromny bałagan, o czym ma wiedzieć Apple. To powoduje, że gigant z Cupertino nie za bardzo chce słyszeć o takowym rozwiązaniu.

Warto dodać, że obie firmy ostatnio mają „nie po drodze” ze sobą, ponieważ Facebook otwarcie skrytykował zmiany, które wprowadził iOS 14. Chodzi dokładnie o blokowanie treści reklamowych, co może narazić giganta z Menlo Park na ogromne straty przychodów.

Nie wiemy jak rozwinie się sytuacja, jednak jeśli Apple ostatecznie zdecydowałoby się na współpracę z Facebookiem w zakresie zmiany domyślnej aplikacji wiadomości, wymagałoby to przemodelowania iOS 14 i wprowadzenia w nim odpowiednich poprawek. Można przypuszczać, że nie nastąpi to zbyt szybko.