iPad Air 2020 tablet
iPad Air 2020 (źródło: Apple)

Apple rozpoczyna dystrybucję nowych systemów: iOS 14, iPadOS 14 i WatchOS 7 wkrótce trafią na Wasze urządzenia

Coroczna, wrześniowa prezentacja urządzeń Apple to moment, w którym nowe oprogramowanie dla urządzeń mobilnych produkowanych przez firmę z Cupertino przechodzi z fazy testów do fazy udostępniania użytkownikom. Właśnie dowiedzieliśmy się, kiedy konkretnie będziecie mogli pobrać stabilne wersje iOS 14, iPadOS 14 oraz WatchOS 7.

Błyskawiczny dostęp do najnowszego oprogramowania to jeden z niekwestionowanych atutów sprzętów Apple. Zarówno iPhone, iPad jak i Apple Watch cieszą się wsparciem producenta przez znacznie dłuższy okres czasu niż zdecydowana większość produktów konkurencyjnych marek. Nie inaczej stanie się w tym roku – nowe wersje systemów od Apple lada dzień masowo zagoszczą na urządzeniach klientów.

iOS 14 – widżety na liście aplikacji, AppLibrary, cyfrowy kluczyk i nietylko

Najważniejszą innowacją w systemie dedykowanym iPhone’om – iOS 14, jest przeprojektowanie listy aplikacji w taki sposób, że będzie można umieszczać na niej również widżety. Dzięki temu interfejs systemu iOS nieco upodobni się do tego, co doskonale znamy ze smartfonów z Androidem.

Pojawiła się również funkcja App Library, czyli automatyczne segregowanie aplikacji w folderach, a także możliwość korzystania z cyfrowego kluczyka do otwierania kompatybilnych modeli samochodów.

iOS 14

Jako aktualizacja iOS 14 trafi na smartfony iPhone SE, iPhone 6S i nowsze.

iPadOS 14 – przestrzeń dla użytkownika

Najważniejszą zmianą, jaką posiadaczom iPadów przynosi iPadOS 14, jest optymalizacja wykorzystania przestrzeni na wyświetlaczu przez kompatybilne aplikacje. Twórcy aplikacji dostali dostęp do narzędzi pozwalających rozbudować je o dodatkowy pasek menu, pomocny w nawigacji po oprogramowaniu i wypełniający przestrzeń na ekranie. Pozwala to jeszcze bardziej użytecznie wykorzystać przestrzeń wyświetlacza i nadać aplikacjom nieco więcej z desktopowej funkcjonalności.

iPadOS

WatchOS 7 – więcej dla zdrowia

Podczas prezentacji 6. generacji Apple Watch skupiano się na jego możliwościach w zakresie dbania o zdrowie i kondycję. Nie dziwi zatem, że najważniejsze nowości WatchOS 7 dotyczą tych obszarów. W nowym systemie pojawi się, między innymi, mechanizm śledzenia snu wytrenowany przez uczenie maszynowe i przypomnienia o konieczności mycia rąk.

WatchOS 7 to również monitorowanie nowych aktywności (taniec, trening siłowy) oraz nowe tarcze zegarka. Dostępny będzie na wszystkie zegarki Apple Watch, od trzeciej generacji wzwyż.

Nowej wersji doczekał się również system dla Apple TV – tvOS 14.

Dystrybucja wszystkich nowych systemów od Apple: iOS 14, iPadOS 14, tvOS 14 i WatchOS 7 rozpocznie się już jutro, 16 września 2020 roku.