przeglądarka internetowa google chrome internet browser
Google Chrome na Androida (fot. pexels.com)

iOS 14 – Google Chrome może być już domyślną przeglądarką

Jedną z ważniejszych zmian, które wprowadzi iOS 14, będzie możliwość ustawienia domyślnej przeglądarki i klienta poczty. Mamy dobrą wiadomość dla użytkowników Chrome’a – aplikacja już teraz wspiera nową funkcję.

Zmiana domyślnych aplikacji na iPhonie i iPadzie

Trudno wskazać, który system operacyjny jest tym lepszym. Zarówno iOS, jak i Android, mają swoje zalety i wady. Każdy jednak zgodzi się, że oprogramowanie Apple jest bardziej ograniczone i zapewnia mniej opcji personalizacji.

Dotąd właściciele iPhone’ów i iPadów nie mogli nawet zmienić domyślnej przeglądarki. Owszem, nic nie stało na przeszkodzie, aby zainstalować Chrome’a, Operę czy Edge’a. Jednakże, po kliknięciu na link, który otrzymaliśmy chociażby na Messengerze, strona zawsze była otwierana w Safari. W związku z tym, czy tego chcieliśmy czy nie, i tak mieliśmy styczność z przeglądarką Apple.

iOS 14 – wybór domyślnej przeglądarki.
Chrome może być już domyślną przeglądarką (fot. 9to5Mac)

Na początku tego roku, jeszcze kilka miesięcy przed oficjalną prezentacją iOS 14, pojawiły się informacje, że nadchodząca duża aktualizacja systemu pozwoli zmienić domyślne aplikacje. Następnie, przecieki zostały oficjalnie potwierdzone przez Apple. Dowiedzieliśmy się, że wreszcie będzie można zrezygnować z Safari i domyślnego klienta poczty.

Tak, iOS 14 umożliwi wybranie innej przeglądarki i klienta poczty. To tylko dwie kategorie aplikacji, ale i tak należy uznać to za krok w dobrym kierunku. Niewykluczone, że w przyszłości dodane zostaną inne kategorie, jak np. odtwarzacz muzyki czy nawigacja.

Chrome może już zastąpić Safari

Dodanie w iOS 14 opcji wyboru domyślnych aplikacji nie oznacza, że od razu będziemy mogli zmienić Safari na dowolną inną przeglądarkę. Twórcy muszą spełnić wymagania Apple, a także zaimplementować nowość w swojej aplikacji.

Google postanowiło nie czekać na premierę finalnej wersji iOS 14 i już teraz wprowadziło zmiany w Chrome. Dzięki temu, testerzy nowego iOS mogą już ustawić Chrome’a jako domyślną przeglądarkę, a wszyscy użytkownicy będą mogli to zrobić od razu po zainstalowaniu zbliżającej się aktualizacji systemu.

Zmiana jest wdrażana w najnowszej wersji Chrome’a. W związku z tym, aby zyskać do niej dostęp, należy pobrać aktualizację aplikacji z App Store. Następnie:

  1. Przechodzimy do ustawień iOS i na liście zainstalowanych aplikacji szukamy Chrome’a
  2. Po wejściu do dodatkowych opcji Chrome’a, wybieramy pozycję „Domyślna przeglądarka”
  3. Na liście zaznaczamy przeglądarkę Google. To już wszystko

Osoby, które chcą w pełni porzucić Safari na iPhonie, nie będą musiały długo czekać. iOS 14 w finalnym wydaniu powinien zostać udostępniony wszystkim użytkownikom już w tym miesiącu.