messenger signal telegram whatsapp
Messenger z funkcją blokady aplikacji. (fot. Facebook)

Messenger otrzymał funkcję App Lock i nauczył się obsługi Face ID

Właściciele sprzętu z iOS, którzy korzystają z Messengera, mogą już skorzystać z nowej funkcji, mającej w założeniach podnieść poziom bezpieczeństwa. Popularny komunikator otrzymał wsparcie dla Face ID i Touch ID.

Facebook Messenger z funkcją App Lock

Blokada smartfona, nawet oferująca topowy poziom bezpieczeństwa, nie zawsze okazuje się wystarczająca. Nie, nie chodzi o sytuację, gdy ktoś złamie zabezpieczenia. Po prostu, czasami udostępniamy na chwilę smartfon lub tablet znajomym, rodzinie czy dzieciom.

Wówczas chcemy, aby osoba miała dostęp wyłącznie do określonej zawartości – np. zdjęć. Natomiast pozostałe dane i aplikacje powinny być „ukryte” i chronione za pomocą hasła lub innej metody. W tym celu można skorzystać m.in. z funkcji wbudowanych w system (w wybraną nakładkę na Androida), zewnętrznego oprogramowania lub opcji zaszytych w konkretnej aplikacji.

Jeśli nie mamy pewności, czy ktoś korzystając z naszego iPhone’a nie postanowi zajrzeć do prywatnych rozmów, to od teraz w przypadku Messengera można się dodatkowo zabezpieczyć. Jak już wcześniej wspomniałem, komunikator pozwala ochronić wiadomości z wykorzystaniem biometrycznego zabezpieczenia wbudowanego w iPhone’a lub iPada. Warto dodać, że podobna funkcja jest już od dłuższego czasu dostępna w WhatsAppie.

Messenger z obsługą Face ID i Touch ID.
Messenger z funkcją blokady aplikacji (fot. Facebook)

Po aktywacji App Lock (Blokada aplikacji) konieczne będzie dodatkowe potwierdzenie tożsamości właściciela, nawet jeśli przed chwilą odblokował urządzenie. Dzięki temu, znajomy czy dziecko nie uzyskają dostępu do wrażliwych danych, rozmów, zdjęć i innych materiałów udostępnionych w Messengerze.

Nowość jest obecnie wdrażana u wszystkich użytkowników, zarówno na iPhonie, jak i iPadzie. Natomiast właściciele urządzeń z Androidem muszą uzbroić się w cierpliwość – funkcja ma pojawić się w ciągu najbliższych miesięcy.

Messenger – jak zabezpieczyć rozmowy?

W celu skorzystania z nowej funkcji, podejmujemy kolejno poniższe kroki:

  1. Wchodzimy do ustawień Messengera:
  2. Wybieramy Prywatność
  3. Klikamy na Blokada aplikacji
  4. Aktywujemy opcję Wymagaj Touch ID/Face ID

Do wyboru są cztery podstawowe tryby, pozwalające określić, po jakim czasie Messenger ma wymagać skorzystania z biometrii – od razu po wyjściu, po minucie, po 15 minutach lub po godzinie.

Facebook zapowiada kolejne zmiany

Firma poinformowała, że pracuje nad nowymi opcjami, które pozwolą zdecydować, kto może wysłać bezpośrednią wiadomość lub zadzwonić, kto zostanie umieszczony w folderze Inne, a kto nie będzie miał w ogóle możliwości przeprowadzenia bezpośredniej rozmowy. Użytkownik w założeniach ma otrzymać bardziej rozbudowane ustawienia, pozwalające uniknąć niechcianych wiadomości.