Smartfony z procesorem MediaTek Dimensity będą wkrótce dostępne też poza Chinami

Technologia 5G sukcesywnie wchodzi pod strzechy nie tylko dlatego, że kolejni operatorzy udostępniają ją swoim klientom i zwiększają jej zasięg. Do jej upowszechnienia niemało przyczynia się również fakt, że na rynku dostępnych jest coraz więcej smartfonów z modemami 5G, a ich ceny szybko spadają. Jest to możliwe m.in. dzięki procesorom MediaTek Dimensity. Wkrótce smart-telefony z tymi układami będzie można kupić także poza Chinami.

Ewolucja 5G ma swoją cenę

Pierwsze smartfony obsługujące sieć piątej generacji pojawiły się na rynku już w 2019 roku (jednym z pierwszych był Samsung Galaxy S10 5G), jednak kosztowały tyle, że na ich zakup mógł sobie pozwolić jedynie bardziej zamożny klient. Wówczas najbardziej przystępnym cenowo był Xiaomi Mi MIX 3 5G (kosztował na start zaledwie 599 euro), lecz jego właściciele mogą czuć się aktualnie rozczarowani, bowiem jego wsparcie pozostawia wiele do życzenia.

Początkowo wysokie ceny smartfonów obsługujących sieć piątej generacji wynikały jednak z faktu, że modemy 5G oferowały jedynie procesory tworzone z myślą o high-endach. Dopiero z czasem, choć mimo wszystko całkiem sprawnie, producenci układów do urządzeń mobilnych rozszerzyli swoje oferty o chipsety do niżej pozycjonowanych smart-telefonów.

Smartfony z procesorem MediaTek Dimensity będą wkrótce dostępne też poza Chinami

Aktualnie na placu boju pozostały tylko dwie firmy: Qualcomm i MediaTek. Jest jeszcze Huawei, ale w jego przypadku, jeśli chodzi o procesory do smartfonów ze średniej półki, wszystko zdaje się stanęło w miejscu przez blokadę nałożoną przez Stany Zjednoczone.

Qualcomm dość powoli rozszerza swoją ofertę o procesory ze zintegrowanymi modemami 5G, choć raczej nie może narzekać na brak popytu na Snapdragona 765(G), który można spotkać w bardzo dużej części smartfonów. MediaTek z kolei bardzo szybko wprowadził na rynek całą rodzinę MediaTek Dimensity – w jej skład wchodzi już pięć różnych chipsetów, po które ustawiają się kolejki chętnych.

procesor MediaTek Dimensity 820 processor
MediaTek Dimensity 820 (źródło: MediaTek)

Niestety, wszystkie wprowadzone do tej pory na rynek smartfony z procesorami MediaTek Dimensity są dostępne jedynie w Chinach. To niekorzystne z punktu widzenia klientów z innych krajów, bowiem urządzenia te bardzo często są zaskakująco tanie, a tym samym na ich zakup może sobie pozwolić wiele osób.

MediaTek zapowiedział jednak, że w trzecim kwartale 2020 roku mają się rozpocząć dostawy smartfonów z procesorami Dimensity poza Chinami. Tajwańczycy nie ujawnili więcej szczegółów, ale mamy nadzieję, że pojawią się one również w Polsce. Dzięki temu proces adopcji sieci 5G wśród klientów w kraju nad Wisłą zdecydowanie przyspieszy, z czego zadowoleni powinni być również producenci – sprzedaż ich urządzeń zapewne bowiem wzrośnie (według obserwatorów rynku, obsługa 5G ma być głównym argumentem, skłaniającym do wymiany smart-telefonu na nowszy model).