aplikacja mObywatel
aplikacja mObywatel (źródło: Cyfryzacja KPRM)

Zobacz, jak będzie wyglądał mDowód w aplikacji mObywatel 2.0 i zapamiętaj tę różnicę

Jesteśmy coraz bliżej dnia, w którym mDowód w aplikacji mObywatel stanie się tak samo ważny jak dowód osobisty w formie fizycznej. Dziś dowiedzieliśmy się, jak będzie wyglądał. Trzeba pamiętać o jednej, istotnej różnicy.

Dowód osobisty w aplikacji mObywatel będzie tak samo ważny jak ten plastikowy

9 marca 2023 roku Sejm przyjął projekt Ustawy o aplikacji mObywatel, która sprawi, że użytkownicy tego programu będą mogli zostawić w końcu w domu również plastikowy dowód osobisty. Już dziś bowiem kierowcy nie muszą mieć przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu i potwierdzenia ubezpieczenia OC. Proces legislacyjny wciąż trwa – 30 marca 2023 roku Senat wprowadził poprawki do tekstu ustawy, a 31 marca wraz z poprawkami trafiła ona do Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

W przeszłości zapowiadano, że cyfrowy dowód tożsamości zacznie być tak samo ważny jak plastikowy dowód osobisty jeszcze przed tegorocznymi wakacjami – czy rządzącym uda się dotrzymać terminu, czas pokaże. A jest go coraz mniej. Tymczasem Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji, właśnie pokazał, jak będzie wyglądał mDowód w aplikacji mObywatel 2.0.

Tak będzie wyglądał mDowód w aplikacji mObywatel 2.0

Janusz Cieszyński zapowiedział pod koniec marca, że wersja 2.0 zostanie udostępniona w czerwcu lub lipcu 2023 roku – niewykluczone, że zbiegnie się to w czasie ze zrównaniem elektronicznego dowodu tożsamości z jego fizyczną wersją. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie ma tu mowy o już dostępnym module mObywatel, który zawiera informacje z dowodu tożsamości.

Kiedy na koniec lutego 2023 roku rząd przyjął projekt Ustawy o aplikacji mObywatel, poinformowano, że cyfrowy dokument tożsamości nie będzie dowodem osobistym w formie elektronicznej, tylko zupełnie nowym dokumentem, funkcjonującym niezależnie od dowodu osobistego, którym będziecie mogli posługiwać się w kraju. Tę różnicę doskonale widać na filmie, który udostępnił dziś Janusz Cieszyński.

Prezentuje on nową wersję aplikacji mObywatel o oznaczeniu 2.0 oraz mDowód. Jak możemy przeczytać na jednym ze slajdów: (mDowód) to prawnie ważny elektroniczny dokument tożsamości. Różni się od dowodu osobistego serią i numerem oraz terminem ważności. Jednocześnie w programie wciąż pozostanie dostępny moduł Dowód osobisty, w którym zobaczysz dane swojego dowodu osobistego. Zaraz dalej znajduje się jednak informacja, że jeśli chcesz potwierdzić tożsamość, potrzebujesz fizycznego dokumentu.

To znacząca różnica, dlatego trzeba zapamiętać, że w aplikacji mObywatel 2.0 będą dostępne dwa moduły:

  • Dowód osobisty z danymi z plastikowego dowodu osobistego, który nie będzie ważny tak samo jak fizyczny dokument,
  • mDowód, który ma być tak samo ważny jak plastikowy dowód osobisty, ale z inną serią i numerem oraz datą ważności. Banki zaczną go jednak uznawać dopiero od 1 września 2023 roku, a ponadto nie będzie można się nim wylegitymować podczas wyjazdu za granicę ani w momencie składania wniosku o nowy, plastikowy dowód osobisty.