egzamin test szkoła uczennica matura arkusz
fot. porssella / Pixabay

Matura z angielskiego do poprawki? Był wyciek, jest zgłoszenie do prokuratury

Dziś absolwenci szkół średnich o godzinie 9:00 przystąpili do egzaminu maturalnego z języka angielskiego. Już kilkadziesiąt minut wcześniej w sieci udostępniono jednak jedno z zadań, które pojawiło się na tegorocznej maturze. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej złożył zawiadomienie do prokuratury.

Reklama

Matura z angielskiego 2022 nie przebiegła zgodnie z planem. Był wyciek

Co roku w sieci pojawiają się informacje dotyczące tematów na maturze i nie inaczej było w tym. Poniedziałkowa matura z polskiego nie była całkowitym zaskoczeniem i podobnie dzisiejsza matura z angielskiego nie okazała się totalną niespodzianką. Interia informuje bowiem, że jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu do sieci wyciekło zdjęcie jednego z zadań. Konkretniej mowa o zadaniu numer 10, które brzmiało:

Niedawno kupiłeś(-aś) sobie rower i dojeżdżasz nim do szkoły. Na swoim blogu:
– napisz, dlaczego zdecydowałeś(-aś) się dojeżdżać do szkoły rowerem
– poinformuj, jak koledzy zareagowali na Twoją decyzję dotyczącą dojeżdżania do szkoły rowerem
– opisz problem, który pojawił się pewnego dnia w trakcie dojazdu do szkoły rowerem
– przedstaw swój pomysł na akcję promującą dojeżdżanie do szkoły rowerem i poproś czytelników bloga o opinię na temat Twojej propozycji.

Zdjęcie z treścią zadania numer 10 zostało udostępnione już o godzinie 8:31 w serwisie Twitter na koncie @itakzmienie, które już nie istnieje.

matura z języka angielskiego przeciek zadanie numer nr 10
źródło: Interia

Matura z angielskiego 2022 do poprawki? Dyrektor CKE powiadomił prokuraturę

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik, poinformował, że złożono powiadomienie do prokuratury. Ponadto powiedział też, że:

Mamy wątpliwości co do tego, czy egzamin przebiegł zgodnie z procedurami. Zgodnie z procedurami dyrektor szkoły jest zobowiązany na pół godziny przed egzaminem okazać przewodniczącym wszystkich zespołów nadzorujących wszystkie pakiety z arkuszami egzaminacyjnymi zapakowane. Oni mają obowiązek podpisać protokół, że zgadza się to wszystko z listem przewozowym.Marcin Smolik, dyrektor CKE

Regulamin matur przewiduje możliwość unieważnienia egzaminu maturalnego w przypadku nieprawnego ujawnienia zadań egzaminacyjnych. Decyzję o tym podejmuje dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, który może wyznaczyć nowy termin matury z danego przedmiotu, w przypadku którego doszło do przecieku. A tutaj niewątpliwie mamy z czymś takim do czynienia. Na tę chwilę nie wiadomo jednak, czy matura z angielskiego zostanie powtórzona.

Egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie podstawowym z dnia 6 maja 2022 roku – arkusz CKE (PDF)