(fot. Tabletowo.pl)

Mapy Google z pełnym Dark Mode już dostępne dla pierwszych użytkowników

Owszem, Mapy Google oferują od dłuższego czasu tryb ciemny, ale nie był on dostępny w całej aplikacji. Właśnie zaczyna się to zmieniać.

Dark Mode w całej aplikacji

Dotąd Mapy Google oferowały ciemny schemat kolorów tylko w trybie nawigacji. Użytkownik mógł zdecydować, czy ma być on aktywowany automatycznie – wieczorem i nocą, aby nadmiar białego tła nie oślepiał podczas prowadzenia samochodu. Dostępna była także opcja ręcznego wyboru – jasny lub ciemny motyw.

To się nie zmienia. Dostępne tryby wyświetlania nawigacji pozostają w znanej już formie. Google wreszcie postanowiło jednak wprowadzić Dark Mode w całej aplikacji. We wrześniu informowaliśmy o rozpoczęciu testów, a teraz pierwsi użytkownicy zgłaszają, że otrzymali nowe kolory w stabilnej wersji aplikacji.

Mapy Google – ciemny motyw.
Mapy Google z pełnym Dark Mode (fot. Reddit)

Po włączeniu Dark Mode, ciemne barwy pojawią się także poza ekranem nawigacji. Widoczne są więc również w sekcji ustawień i innych elementach interfejsu. Mapy Google mogą automatycznie dostosowywać się do globalnych ustawień systemu, a do tego ciemny lub jasny motyw może być włączony ręcznie.

Warto zaznaczyć, że nowy ciemny motyw nie jest powiązany z ustawieniami trybu nawigacji. W związku z tym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z jasnej wersji mapy, a w całej aplikacji mieć aktywowany Dark Mode. To jak najbardziej dobre rozwiązanie, bowiem w ciągu dnia nie musimy całkowicie rezygnować z ciemnego schematu kolorów.

Trzeba uzbroić się w cierpliwość

Jak zauważa serwis 9to5Google, nowość jest włączana po stronie serwera, aczkolwiek warto mieć Mapy Google w wersji 10.51.1 lub nowszej. Niewykluczone, że wymagany będzie także smartfon z Androidem 10 lub 11.

Cały proces przeprowadzany jest stopniowo, więc nie wszyscy mają jeszcze dostęp do Dark Mode. Wydaje się jednak, że priorytetowo traktowani są użytkownicy z profilem lokalnego przewodnika.

Obecnie zmiana skierowana jest tylko na Androida. Wkrótce jednak Mapy Google powinny pozwolić przejść na ciemną stronę mocy także na iOS. Tymczasem, właściciele iPhone’ów, w oczekiwaniu na pełny ciemny motyw, mogą sprawdzić inne nowości – aplikację na Apple Watcha i funkcję wyświetlania na ekranie głównym w Apple CarPlay.