(fot. Tabletowo.pl)

Mapy Google już wkrótce z pełnym Dark Mode

Owszem, Mapy Google oferują tryb ciemny, ale nie jest on dostępny w całej aplikacji. Wkrótce powinno się to jednak zmienić.

Nawigacja już od dawna zapewnia Dark Mode

Mapy Google oferują dwa podstawowe tryby wyświetlania nawigacji – jasny i ciemny. Mogą one być przełączane automatycznie, dostosowując się do pory dnia. Dodatkowo, użytkownik może ręcznie na stałe włączyć jeden ze schematów kolorów.

Po wybraniu ciemnych kolorów nie będą one jednak dostępne w całej aplikacji. Aktywują się tylko przy korzystaniu z nawigacji. Podczas wpisywania celu czy przeglądania ustawień nadal dominuje biały kolor. Nie jest to zbyt komfortowe, szczególnie nocą. Nadmiar białego tła może przeszkadzać jeszcze bardziej, gdy w całym systemie mamy aktywowany ciemny motyw.

Niestety, Mapy Google nie doczekały się pełnego Dark Mode, mimo iż wiele aplikacji Google, nawet tych znacznie mniej popularnych, od dłuższego czasu oferuje już opcję przejścia na ciemną stronę mocy – np. Notatki Keep.

Mapy Google w końcu zapewnią prawdziwy Dark Mode

Jak informuje serwis XDA Developers, powołując się na zrzuty ekranu udostępnione przez użytkownika Twittera @alex193a, Google rozpoczęło testy ciemnego motywu w swojej nawigacji.

Mapy Google z Dark Mode.
(fot. @alex193a, Twitter)

W testowej wersji aplikacji pojawił się przełącznik. Dostępny jest on w ustawieniach wyglądu i umożliwia aktywację pełnego Dark Mode. Po wybraniu opcji „Dark theme” i zapisaniu ustawień, ciemne kolory pojawiają w ustawieniach i innych elementach interfejsu. Mapy Google mogą również automatycznie dostosowywać się do głównego motywu ustawionego w całym systemie. Wówczas, przełączanie między jasnym i ciemnym schematem kolorów odbywa się automatycznie.

Warto zaznaczyć, że ustawienia motywu nie są powiązanie z ekranem nawigacji. Jak najbardziej można mieć ciemny interfejs, ale nadal korzystać z map w trybie jasnym. Dzięki temu, Mapy Google pod względem schematu kolorów pasują do ustawień systemowych i innych aplikacji, ale nie wymuszają korzystania z ciemnych map w ciągu dnia.

Wspomnianemu użytkownikowi Twittera udało się włączyć Dark Mode w aplikacji w wersji 10.5.0. Nie wiadomo jednak, kiedy wszyscy otrzymają dostęp do nowej funkcji. Oczywiście powinna ona pojawić się zarówno na Androidzie, jak i na urządzeniach działających pod kontrolą iOS.