Przyszłoroczny MacBook może przyczynić się do jeszcze większych wzrostów w segmencie laptopów dla Apple
(fot. Apple)

MacBook Pro 2021 ma problem z odczytywaniem kart SD

Nie wszyscy właściciele nowych MacBooków Pro 2021 mogą cieszyć się z obecności czytnika kart SD. Okazuje się, że sprawia on dość poważne problemy wielu osobom.

To już chyba tradycja

W ciągu ostatnich lat stanowczo zbyt często słyszymy o usterkach występujących w laptopach z Cupertino. Prawie każda nowa generacja MacBooków, zarówno z linii Air, jak i Pro, cierpi na jakieś problemy. Można odnieść wrażenie, że to już tradycja – wprowadzenie nowego modelu na rynek musi wiązać się z odkryciem niedociągnięć.

Na szczęście tym razem problemy (prawdopodobnie) nie obejmują źle zaprojektowanej klawiatury czy taśmy łączącej ekran z płytą główną. Co więcej, możliwe, że nie będzie konieczne oddanie komputera do naprawy, a tym bardziej uruchomienie przez Apple akcji serwisowej.

Problemy z czytnikiem kart pamięci

Najnowsze MacBooki Pro wprowadziły naprawdę spory zestaw zmian – z pewnością największy od 2016 roku. Dla wielu bardziej zaawansowanych użytkowników są one powrotem do sprawdzonych rozwiązań. Firma Tima Cooka przywróciła chociażby czytnik kart pamięci.

Niestety, nie wszyscy właściciele modeli Pro 2021 mogą cieszyć się z obecności czytnika kart pamięci SDXC. Jak wynika z licznych skarg, pojawiających się na różnych forach związanych z produktami Apple, karty pamięci nie są czytane poprawnie.

Niektórzy użytkownicy MacBooków Pro wskazują, że karty są rozpoznawane, ale transfer danych jest znacznie niższy od tego prawidłowego. Z kolei inni właściciele nie mają w ogóle dostępu do danych umieszczonych na kartach, ponieważ nie są one w ogóle rozpoznawane przez system.

laptop Apple MacBook Pro 2021
MacBook Pro 2021 (fot. Apple)

Trochę to zabawne. Podobno błąd nie występuje, gdy sięgniemy po zewnętrzny czytnik. Adapter, który miał już być niepotrzebny w najnowszych Pro, wciąż może okazać się niezbędny, aby odczytać dane z karty pamięci. Cóż, najwidoczniej właściciele laptopów Apple niezbyt szybko zapomną o konieczności noszenia ze sobą różnych przejściówek.

Mamy jednak jedną dobrą informację. Prawdopodobnie problem nie leży po stronie sprzętowej w MacBookach Pro. Pojawiają się informacje, że u niektórych osób usterka została wyeliminowana po zainstalowaniu macOS Monterey 12.1 beta. Niestety, nie zawsze jest to skuteczny sposób na pozbycie się problemu, więc sięgnięcie po wersję beta systemu operacyjnego nie jest zalecane.